9η Αγωνιστική

* Over 3.5 τα 2/3 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Η Πλατένσε κέρδισε και τις δύο φορές που επισκέπτηκε το Φλορένσιο Σόλα.

ΜΠΑΝΦΙΛΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Ταγιέρες. Με πέναλτι του Αλεμάν στο 54ο λεπτό κρίθηκε η αναμέτρηση, ενώ στο 88’ αποβλήθηκε ο Σόσα των φιλοξενούμενων.

Με ανεβασμένη ψυχολογία πήγε στη διακοπή των εθνικών ομάδων η “ταλάδρο” χάρη στις δύο κολλητές, δύσκολες νίκες που πέτυχε απέναντι σε Μπόκα (1-0 εντός) και Ταγιέρες, είχε την ευκαιρία να δουλέψει δίχως πίεση ο κόουτς Σανγκινέτι.

Κυνική στην Κόρδοβα πριν δύο εβδομάδες, πήρε το διπλό κυρίως χάρη σε ένα αμφιλεγόμενο πέναλτι. Ανούσιο το πρώτο μέρος, δίχως φάσεις εκατέρωθεν, το γκολ έβαλε φωτιά στο ματς. Άνοιξε ο ρυθμός, η Ταγιέρες πλησίασε στην ισοφάριση σε τρεις περιπτώσεις, ενώ και η Μπάνφιλντ απείλησε δις στο transition.

Τιμωρημένος ο Σόσα (φορ), τραυματίες οι Ινσούα (αρ. μπακ), Τιχάνοβιτς (εξτρέμ), Μπερτόλο (εξτρέμ), Μαλδονάδο (στόπερ).

ΜΠΑΝΦΙΛΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

* Under 1.5 τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΠΛΑΤΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Ντεφένσα ι Χουστίσια. Ο Σερβέτο πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 38ο λεπτό.

Επέστρεψε στις νίκες μετά από 5 εβδομάδες (0-3-2) πριν τη διακοπή η “καλαμάρ” σκοράροντας και στο 8ο φετινό παιχνίδι της, ενώ κράτησε για πρώτη φορά το μηδέν στην άμυνα μέσα στο 2023.

Γλίτωσε το 0-1 στο δοκάρι της Ντεφένσα νωρίς στο ματς, απάντησε με δύο ευκαιρίες σε transition και στατική φάση για να βρει το καθοριστικό γκολ από κόρνερ. Στο δεύτερο μέρος έπαιξε παθητικά, σε χαμηλά μέτρα και δεν πλήρωσε την πίεση που δέχθηκαν τα καρέ της με σύμμαχο το VAR που ακύρωσε με ακατανόητο offside το 1-1.

Το όνομα του κόουτς Παλέρμο εμπλέκεται στη φημολογία για τη διαδοχή στον πάγκο της Μπόκα, αλλά ο πρόεδρος της ομάδας αποθάρρυνε την “σενέισε”.

Στα αγωνιστικά, ανάρρωσαν στη διακοπή κι επιστρέφουν μετά από 1+ μήνα οι στόπερ Σούσο και Χακέτ, τραυματίστηκε όμως ο Ρόσι (αμ. χαφ).