* Οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στους “16” της διοργάνωσης, ενώ η 3η πηγαίνει στα playoffs του Copa Sudamericana.

* Τον όμιλο συμπληρώνουν οι Κόλο Κόλο, Ντεπορτίβο Περέιρα

* Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση

ΜΟΝΑΓΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-0) από την Καραμπόμπο. Ο Μπάλσα άνοιξε το σκορ στο 1ο λεπτό και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Σόσα έκανε το 2-0. Ο Τορτολέρο στο 81’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ως φιναλίστ στο περσινό πρωτάθλημα Βενεζουέλας δίνει το παρών για δεύτερη σερί χρονιά στους ομίλους του Copa Libertadores η Μονάγκας, με στόχο να μην τερματίσει και πάλι στην τελευταία θέση.

Εμφανώς επηρεασμένη από το πρόγραμμα παρουσιάστηκε την Παρασκευή στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος, έχασε εύκολα στην έδρα της Καραμπόμπο με το μυαλό στο ιστορικό αποψινό παιχνίδι, αν και δεν έγινε εκτεταμένο rotation από τον κόουτς Φερέιρα. Μετά από 8 αγωνιστικές βρίσκεται στην 3η θέση της εγχώριας λίγκας με ρεκόρ 4-2-2 και συντελεστή τερμάτων 9-7. Αήττητη στην έδρα της (3-1-0).

ΜΟΝΑΓΚΑΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* “2-3 γκολ” τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-3) επί της Μπαράκας. Με αυτογκόλ στο 28’ προηγήθηκε η Μπόκα και οι Λανγκόνι (34’), Φερνάντες (41’) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Ευεργετική αποδείχθηκε η απομάκρυνση του κόουτς Ιμπάρα, με τον υπηρεσιακό Ερόν το Σάββατο επέστρεψε στις πρωταθληματικές νίκες μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες. Πειστική η εμφάνισή της στο “Τσίκι Τάπια”, κλείδωσε τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο έκανε συντήρηση δυνάμεων για το ταξίδι στη Βενεζουέλα.

Ως πρωταθλήτρια Αργεντινής επιστρέφει για ακόμη μία σεζόν στο Copa Libertadores, το οποίο έχει κατακτήσει 6 φορές στην ιστορία της με πιο πρόσφατη το 2007. Πέρσι η πορεία της σταμάτησε στη φάση των “16” απέναντι στην Κορίνθιανς.

Την ίδια νικηφόρα 11αδα ετοιμάζει ο υπηρεσιακός Ερόν, με γνωστές απουσίες τραυματιών. Παραμένουν εκτός οι Ρόχο (στόπερ), Σεμπάγιος (εξτρέμ), Ορσίνι (φορ), Παγιέρο (μέσος).