* 12η αγωνιστική

* 5/5 μεταξύ τους ματς με Under 2.5.

* Στα 5 μεταξύ τους ματς, η ομάδα που είναι γηπεδούχος σκοράρει πάντα.

ΜΕΤΑΛΙΣΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μετά την εκτός έδρας νίκη εναντίον της Μαριούπολ με 1-2, είναι αήττητη 4 συνεχόμενες αγωνιστικές. Βρίσκεται στην 12η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς. Ο προπονητής της ομάδας δήλωσε ικανοποιημένος με την απόδοση των παικτών του στο δεύτερο ημίχρονο. Παραμένουν εκτός οι Ντέρεκ και Πονομάρ, ενώ αμφίβολοι είναι οι Ντμιτρένκο και Τσενμπάι.

Προηγούμενο παιχνίδι: Εκτός έδρας νίκη απέναντι στην Μαριούπολ (1-2). Τo σκορ για την Μαριούπολ άνοιξε μόλις στο 3ο λεπτό ο Κουλάκοφ. Στο 24ο λεπτό η Μαριούπολ είχε την ευκαιρία να πάρει διαφορά 2 τερμάτων αλλά το σουτ του Κάστσουχ βρήκε στο δοκάρι. Στο 2ο μισό του αγώνα , η Μέταλιστ μπήκε πιο δυνατά, ξεκίνησε να πιέζει και στο 72ο λεπτό ήρθε το γκολ της ισοφάρισης από τον Μάρλισον με ένα καταπληκτικό μακρινό σουτ. Η ολική ανατροπή για την Μέταλιστ ήρθε στο 90ο λεπτό με γκολ του Ζούμπκοφ, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 82’. Έτσι η Μέταλιστ, έστω και δύσκολα, κατάφερε να πάρει το πολύτιμο τρίποντο.

ΜΕΤΑΛΙΣΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Η Μέταλιστ έχει 3 σερί νίκες (δες το στην Betshop).

* Η Μέταλιστ είναι αήττητη στα τελευταία 5 παιχνίδια της.

ΙΝΓΚΟΥΛΕΤΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μετά την εκτός έδρας ήττα απέναντι στην Βόρσκλα Πολτάβα με 0-3, μετράει 4 σερί αγωνιστικές χωρίς νίκη. Βρίσκεται στην 12η  θέση της βαθμολογίας, έχοντας συγκεντρώσει σε αυτές τις πρώτες 10 αγωνιστικές μόλις 8 βαθμούς. Αμφίβολος ο Κορομπένκο.

Προηγούμενο παιχνίδι: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Βόρσκλα Πολτάβα (0-3). Ανώτερη η Βόρσκλα η οποία είχε τόσο την κατοχή όσο και τις τελικές .Ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς ιδιαίτερες φάσεις με την Πετρόβε να αμύνεται πολύ καλά. Στο 2ο ημίχρονο η Πετρόβε υπέκυψε στην πίεση της Πολτάβα και δέχτηκε 3 γκολ. Το σκορ άνοιξε ο Ρέινγκελ στο 66’. Προβάδισμα 2 τερμάτων έδωσε ο Ολιβιέρ Τιλ στο 77’ με τον ίδιο 7 λεπτά αργότερα να δίνει την χαριστική βολή, διαμορφώνοντας έτσι και το τελικό σκορ.