*Φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες. Οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στους “16” της διοργάνωσης, ενώ η 3η πηγαίνει στα playoffs του Copa Sudamericana.

*4η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ατλέτικο Νασιονάλ – Μελγκάρ 3-1

ΜΕΛΓΚΑΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Αλιάνσα Λίμα για το πρωτάθλημα Περού. Το 1-0 στο 45’, ισοφάρισε η Λίμα στο 53’, το τελικό 2-1 ήρθε στις καθυστερήσεις για τη Μελγκάρ.

Επέστρεψε στις επιτυχίες με περιπετειώδη τρόπο το Σάββατο στο εντός έδρας ντέρμπι με την Αλιάνσα Λίμα. Το ματς ήταν μετριότατο, χωρίς ρυθμό και πολλές ευκαιρίες, οι δύο ομάδες σκόραραν απ’ το πουθενά μέχρι το 53’ και όλα έδειχναν ότι πάνε προς την ισοπαλία. Ωστόσο, η Μελγάρ βρήκε δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις και επικράτησε. Ήταν η δεύτερη νίκη των τελευταίων τριών αγώνων σ’ όλες τις διοργανώσεις, μετρά ρεκόρ 3-1-1 στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές. Σε ό,τι αφορά τον όμιλο του Κόπα Λιμπερταδόρες, μετρά μόλις έναν πόντο, τον πήρε στην ισοπαλία της πρεμιέρας με την Ολίμπια εντός έδρας (1-1). Ηττήθηκε στο δεύτερο ματς από την Ατλέτικο Νασιονάλ με σκορ 3-1, έχασε και απ’ την Πατρονάτο στην πιο πρόσφατη αγωνιστική (4-1). Επιστρέφει ο μέσος Ιμπέρικο.

ΜΕΛΓΚΑΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Έρχεται από 7/10 G/G ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΝΑΣΙΟΝΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Ντεπορτίβο Πάστο. Το 0-1 ο Αγκίρε στο 61’, το 1-1 ήρθε απ’ τον Λόπες στις καθυστερήσεις.

Τα πηγαίνει αρκετά καλά στον όμιλο, σήμερα έχει την ευκαιρία με νέα νίκη να εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Έκανε πρεμιέρα με εκτός έδρας νίκη 2-1 επί της Πατρονάτο, αποτέλεσμα που μάλιστα διαμορφώθηκε με ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά (77’-79’). Συνέχισε με το εντός έδρας 3-1 επί της Μελγάρ, ωστόσο την περασμένη εβδομάδα έμεινε στο εντός έδρας 2-2 με την Ολίμπια, παρότι προηγήθηκε δύο φορές και στο φινάλε έπαιξε με παίκτη παραπάνω. Δεν έχει νίκη στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές για το πρωτάθλημα, στην τελευταία της υποχρέωση έμεινε στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στην Ντεπορτίβο Πάστο, σε ματς που δεν έκανε καλή εμφάνιση. Μετρά ρεκόρ 2-2-1 στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές. Δεν υπολογίζονται οι διεθνείς Σαλασάρ και Οκάμπο.