25η αγωνιστική.

Στον πρώτο γύρο: Ναϊμέγκεν – Μάαστριχτ 4-1

ΜΑΑΣΤΡΙΧΤ

Έπαιξε με βάση τις πραγματικές της δυνατότητες την περασμένη αγωνιστική η Μάαστριχτ και αυτό αποδείχθηκε απ’ το «διπλό» (0-2) που πέτυχε στο Λεεουβάρντεν επί της Καμπούρ. Ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, περιόρισε άψογα τα ατού της αντιπάλου και με ώριμη εμφάνιση πήρε αυτό που αναζητούσε εδώ και καιρό, πετυχαίνοντας το 0-1 στο 81’ και το 0-2 στο 89’ της συνάντησης (0-2).

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τη Μάαστριχτ μετά από τρεις διαδοχικές ήττες και συνολικά πέντε αγωνιστικές που αγνοούσε τη χαρά της νίκης (0-1-4). Ανέβηκε στην 14η θέση και στους 29 πόντους, παρέμεινε η διαφορά της στο  -7 απ’ τα πλέι οφ, ενώ βρίσκεται στο -12 πλέον απ’ την «πεντάδα» και οφείλει να συνεχίσει σε αυτούς τους ρυθμούς, αν θέλει να διεκδικήσει κάτι απ’ αυτή τη σεζόν. Εντός έδρας μετράει απολογισμό πέντε νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες με επιμέρους σκορ 18-15. Παραμένει εκτός αποστολής ο τραυματίας ο Ίπελ (Μέσος, 7, 0), προστέθηκε επίσης στα πιτς ο Ογκουντζίμι (Επιθετικός, 13, 1).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση για τη Μάαστριχτ 2-0 επί της Καμπούρ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τέσσερα απ’ τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Μάαστριχτ – Ναϊμέγκεν παίζει στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας (Κλικ Εδώ)

ΝΑΪΜΕΓΚΕΝ

Στην αντίπερα όχθη, η Ναϊμέγκεν εκμεταλλεύτηκε ιδανικά για ακόμη μια φορά τον παράγοντα έδρα, επικρατώντας δίκαια και καθαρά με 2-0 της Γιονγκ Αϊντχόφεν. Δεν έθελξε με το ποδόσφαιρο που έπαιξε, τα «πιτσιρίκια» της Αϊντχόφεν της έβαλαν δύσκολα, αλλά βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί με αυτογκόλ στο πρώτο ημίχρονο (1-0 στο 44’). Στην επανάληψη πέρασε δύσκολες στιγμές, θα μπορούσε κάλλιστα να δεχθεί την ισοφάριση, η αποβολή ωστόσο της αντιπάλου στο 87’ ήταν αρκετή, για να τελειώσει το παιχνίδι στις καθυστερήσεις (2-0 στο 91’).

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την Ναϊμέγκεν μετά την ήττα που προηγήθηκε από την Έμεν (1-0), έπιασε στην πρώτη θέση και στους 49 πόντους τον Γιονγκ Άγιαξ, ενώ βρίσκεται στο +5 απ’ τη δεύτερη Φορτούνα Σίταρντ και είναι το ακλόνητο φαβορί για την απευθείας άνοδο.  Διαθέτει τη δεύτερη καλύτερη επίθεση της κατηγορίας με 57 γκολ ενεργητικό. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες με 22-21 τέρματα. Εξέτισε ο Γκόλα (Αμυντικός, 18, 3), επιστρέφει και ο Λανζίλ (Επιθετικός, 15, 5), μηδενίζοντας τα προβλήματα για τον κόουτς Λίεντερς.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη για τη Ναϊμέγκεν 2-0 επί της Γιονγκ Αϊντχόφεν.

Στατιστικό: Over 2.5 οι πέντε απ’ τις έξι πρόσφατες εξόδους της στο πρωτάθλημα.