23η αγωνιστική

*Είναι η πρώτη επίσημη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων σε επίπεδο πρωταθλήματος, με γηπεδούχο τη Λούγο.

*Α’ Γύρος: Βιγιαρεάλ Β’ – Λούγο 3-1

ΛΟΥΓΟ

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα με σκορ 2-0 εκτός έδρας, από τη Μιραντές, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 30’ ο Ραούλ Γκαρθία σκόραρε για το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 62’ ο Ραούλ Νάβας πέτυχε δεύτερο τέρμα για τη Μιραντές και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στο 88’ αποβλήθηκε ο Μάνου Γκαρθία για τους γηπεδούχους.

Η Λούγο εξακολουθεί να βρίσκεται σε δεινή θέση βαθμολογικά, ούσα στην επικίνδυνη ζώνη. Αγωνιστικά, επίσης δεν είναι στην ιδανική κατάσταση, καθώς έχει υποστεί τέσσερις ήττες στα τελευταία πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος. Έχασε από τη Μιραντές στο “Αντούβα” με σκορ 2-0 στο προηγούμενο και νωρίτερα, παρότι πάλεψε στο παιχνίδι στη Μαδρίτη απέναντι στη Λεγανές, έχασε στις λεπτομέρειες με 1-0. Στα τέσσερα ματς που έχασε η ομάδα του Φραν Χούστο δε σκόραρε, μοναδική επιτυχία σε αυτό το διάστημα είναι η εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Γρανάδα. “Δεν έχω καμιά αμφιβολία ότι η ομάδα θα παίξει το ποδόσφαιρο που ξέρει ως Λούγο, σε αυτές τις δύσκολες συνθήκες”, δήλωσε ο Φραν Χούστο. Τέθηκε εκτός ομάδας ο βασικός Τσάβι Τόρες, για τη δικαστική διαμάχη λόγω της εμπλοκής του στην υπόθεση “Οσασούνα”, όπου παίκτες κατηγορούνται για χρηματισμό. Παρελθόν ο Λεντεμπένκο, είναι εκτός επίσης οι Πάντιτς και Χοσέλου. Αμφίβολος ο Χουάνπε.

Λούγο Στατιστικά

*9/10 παιχνίδια είχαν under 2.5 γκολ

*8/10 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*Δέχεται γκολ σε 6/11 ματς εντός έδρας

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ Β’

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 2-3 εντός έδρας, από τη Σαραγόσα, για το πρωτάθλημα. Στο 27’ Κάρλο Αδριάνο σκόραρε για το 1-0 και στο 40’ ο Φερ Νίνιο έκανε το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 51’ ο Ιβάν Αθόν μείωσε σε 2-1 και στο 71’ ο Ίνιγκεθ χρεώθηκε αυτογκόλ για το 2-2. Στο 90+1’ ο Μογέχο ολοκλήρωσε την ανατροπή και έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Η Βιγιαρεάλ Β’ δεν είναι σε καλή κατάσταση αγωνιστικά και ψυχολογικά, φαίνεται να έχει χάσει τη φόρμα της τελευταία. Προέρχεται από την εντός έδρας ήττα με αντίπαλο τη Σαραγόσα (2-3), σ’ ένα ματς που είχε προβάδισμα με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο. Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική αποτυχία για το συγκρότημα του Μιγκέλ Άλβαρεθ, τέσσερις αγωνιστικές δίχως νίκη. “Αντιμετωπίζουμε μια ομάδα αρκετά δύσκολη η οποία προσπαθεί να είναι δυνατή και αποτελεσματική εντός έδρας, δήλωσε μεταξύ άλλων στη συνέντευξη τύπου ο Ισπανός προπονητής της Βιγιαρεάλ Β’. Όσον αφορά την αποστολή, έχει δύο νέες, πολύ σημαντικές απουσίες, καθώς είναι εκτός οι τιμωρημένοι Ντέλα και Αλμπέρτο ντελ Μοράλ. Επίσης, δεν είναι διαθέσιμοι οι τραυματίες Καρέιρα, Γκουχόν και ο κίπερ Γέργκενσεν που προβιβάστηκε στην πρώτη ομάδα.