* 17η Αγωνιστική

* No Goal & Under 2.5 τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Αήττητη η Λέχια στα 5 τελευταία μεταξύ τους στο Γκντανσκ (4-1-0)

ΛΕΧΙΑ ΓΚΝΤΑΝΣΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με τη Λέγκια για το Κύπελλο και αποκλεισμός στα πέναλτι. Η Λέχια προηγήθηκε με τον Ντούρμους στο 42ο λεπτό, ο Ζόσουε ισοφάρισε για τη Λέγκια με πέναλτι στο 52’. Στην παράταση (94’) ο Ζβολίνσκι ανέκτησε το προβάδισμα της Λέχια, αλλά ο Ρόουζ ισοφάρισε εκ νέου στο 118’.

Μέσα σε τέσσερις μέρες απέτυχε δις απέναντι στη Λέγκια. Την προηγούμενη Παρασκευή έχασε τη Βαρσοβία με ανατροπή στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα και την Τρίτη αποκλείστηκε από το θεσμό του Κυπέλλου και πάλι παρότι προηγήθηκε, δύο φορές.

Ήταν υψηλής δυσκολίας οι δύο τελευταίες αναμετρήσεις και η βελτίωση της ομάδας μετά την αλλαγή προπονητή είναι αδιαμφισβήτητη. Προ δύο εβδομάδων πέτυχε την πρώτη εντός έδρας νίκη της στην Ekstraklasa, δύσκολα επί της Σταλ (1-0), παραδόξως έχει μαζέψει περισσότερους βαθμούς μακριά από το Γκντανσκ, εν αντιθέσει με τις προηγούμενες χρονιές.

Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Ντε Καμπς (χαφ) και Σεζονιένκο (εξτρέμ), αμφίβολοι είναι οι Αμπού Χανά (στόπερ/αμ.χαφ) και Τόμπερς (στόπερ).

ΛΕΧΙΑ ΓΚΝΤΑΝΣΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 9/11 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΠΙΑΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα-αποκλεισμός (1-0 στην παράταση) από την Γκόρνικ Λέτζνα στο Κύπελλο. Στο 90’ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, αλλά προηγήθηκαν στο 102’, στις καθυστερήσεις της παράτασης αποβλήθηκε και ο Τζίτζεκ της Πιαστ.

Εν αντιθέσει με τη Λέχια, η αλλαγή προπονητή στην Πιαστ δεν έχει φέρει ακόμη τα επιθυμητά αποτελέσματα. Στο τρίτο παιχνίδι με τον Βούκοβιτς στον πάγκο υπέστη πικρό αποκλεισμό στο Κύπελλο, που θα ήταν μία διέξοδος διάκρισης σε μία σεζόν που έχει ξεκινήσει ανέλπιστα άσχημα.

Ήταν καλύτερη στην συνολική εικόνα την Τρίτη η Πιαστ, αλλά δεν ήταν αποτελεσματική και έμεινε εκτός συνέχειας από ομάδα της Β’ κατηγορίας. Στο πρωτάθλημα προέρχεται από την εντός έδρας ήττα από τη Βάρτα (0-2), με την οποία έφτασε τα 9 παιχνίδια δίχως νίκη (0-4-5) στην Ekstraklasa, με αποτέλεσμα να βρίσκεται εντός επικίνδυνης ζώνης.

Δίχως νέα προβλήματα για το ταξίδι στο Γκντανσκ, σταθερά εκτός οι τραυματίες Χουκ (στόπερ) και Κοσταντίνοφ (χαφ).