* 24η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Πεσκάρα – Κροτόνε 2-1

ΚΡΟΤΟΝΕ

Για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν η Κροτόνε παραμένει αήττητη σε τέσσερις αγωνιστικές (μία νίκη, τρεις ισοπαλίες). Επικράτησε της Φότζια (2-0 εκτός έδρας), ενώ μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Τσιταντέλα (0-0 εντός έδρας), Λιβόρνο (1-1 εντός έδρας) και Ελλάς Βερόνα (1-1 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα με αντίπαλο την τελευταία οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και το 50’ με τον Πετινάρι.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 78’ ο Ντι Καρμίνε, μετά την ασίστ του Φαραόνι. Αξίζει να σημειώσουμε πως η Κροτόνε αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 63’, λόγω της αποβολής του Ροντέν. «Στις τρεις ερχόμενες αγωνιστικές θα αντιμετωπίσουμε τις ομάδες που βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας. Όλοι μας θα πρέπει να είμαστε ετοιμοπόλεμοι. Κόντρα στην Πεσκάρα θα χρειαστούμε υπομονή», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής των «καρχαριών», Τζιοβάνι Στρόπα.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Ελλάς Βερόνα και Κροτόνε στην έδρα της πρώτης (1-1) για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Stoiximan)

Το Κροτόνε – Πεσκάρα παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΠΕΣΚΑΡΑ

Χωρίς νίκη παραμένει η Πεσκάρα εδώ και τέσσερις αγωνιστικές (0-3-1). Μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Κρεμονέζε (0-0 εντός έδρας), Λιβόρνο (0-0 εκτός έδρας) και Φότζια (1-1 εκτός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μπρέσια (5-1 εντός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στη Φότζια οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν χάρη στο γκολ του Ντέλι, ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 67’ ο Μανκοσού από την άσπρη βούλα του πέναλτι. «Η Κροτόνε αποτελεί ομάδα με εξαιρετική φυσική κατάσταση, θα δώσουμε μία αναμέτρηση την οποία πρέπει να προσεγγίσουμε με σωστό τρόπο. Θα πρέπει να εμφανιστούμε συγκεντρωμένοι και όχι παθητικοί στον αγωνιστικό χώρο», ανέφερε μεταξύ άλλων ο προπονητής των «δελφινιών», Μπέπι Πιγιόν.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Φότζια και Πεσκάρα στην έδρα της πρώτης (1-1) για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.