* Η Άρσεναλ κέρδισε τα 10/12 περσινά λονδρέζικα ντέρμπι.

* Η Άρσεναλ έχει ηττηθεί και στα 4 εκτός έδρας παιχνίδια Δευτέρας υπό τις οδηγίες του Αρτέτα!

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Ο Εντουάρντ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 49ο λεπτό.

Πειστική η εικόνα της Πάλας στην πρεμιέρα του προηγούμενου Σαββάτου, πέρασε εύκολα από το Σέφιλντ, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα κι ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ (0.51 – 1.89 xGoals).

Πρόσφεραν σιγουριά και καλό build up τα στόπερ της, αλάνθαστος ο Άντερσεν. Μπήκε άμεσα στο κλίμα της ομάδας ο μοναδικός νεοφερμένος της 11αδας, Λέρμα και ο Έζε στο “10” ήταν και πάλι ο κινητήριος μοχλός. Μέσα από ωραία ανάπτυξη ήρθε το καθοριστικό γκολ, είχε ταχύτητα και ασφάλεια στην κυκλοφορία της η ομάδα του Χόντγκσον.

Αήττητοι οι “αετοί” στο Σέλχαστ Παρκ από τότε που επέστρεψε ο 75χρονος τεχνικός, έκλεισαν την περασμένη σεζόν με 3-2-0 σερί.

Ανανέωσε ο Ολίσε (εξτρέμ) που έφτασε πολύ κοντά στην Τσέλσι, αλλά δεν είναι διαθέσιμος σήμερα λόγω τραυματισμού, όπως ο νεοφερμένος Φράνσα (εξτρέμ) κι ο Χιούζ (μέσος).

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Νο Goal τα 6/9 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 8/10 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΑΡΣΕΝΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (2-1) επί της Νότιγχαμ Φόρεστ. Ο Ενκέτια (26’) άνοιξε το σκορ, ο Σάκα (32’) έκανε το 2-0 και ο Αβονίγι (82’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με το δεξί ξεκίνησε την προσπάθεια στέψης η Άρσεναλ, αλλά το φινάλε της πρεμιέρας φανέρωσε ρωγμές στην αυτοπεποίθηση της ομάδας, αφού άφησε ανοιχτό μέχρι το τελικό σφύριγμα ένα παιχνίδι που έμοιαζε απόλυτα δικό της.

Γλίτωσε νωρίς στη μοναδική τελική της Φόρεστ στο πρώτο ημίχρονο και στην συνέχεια αύξανε μεθοδικά την πίεση στα αντίπαλα καρέ. Δεν έβρισκε διαδρόμους με ευκολία, όμως η ατομική ποιότητα των Μαρτινέλι και Σάκα έλυσαν τον γρίφο. Για 81 λεπτά είχε τον απόλυτο έλεγχο, δίχως όμως να πατήσει γκάζι για να τελειώσει τον αντίπαλο και αφού δέχθηκε το γκολ σε αντεπίθεση έβγαλε άγχος που πήγαζε από την ανοιξιάτικη κατάρρευση.

Πύρρειος αποδείχθηκε η επικρατηση, αφού τραυματίστηκε το μεγάλο μεταγραφικό απόκτημα στην άμυνα, θα χάσει σχεδόν όλη την σεζόν ο Τίμπερ που έπαιξε αριστερά στα στόπερ, σε ένα 3-2-4-1 (αλά Γκουαρδιόλα) που εφάρμοσε ο Αρτέτα.

Άφαντος ο Χάβερτς παίζοντας πίσω από τον Ενκέτια, ο οποίος σκοράρει μόνο όταν ξεκινά βασικός! Δραστήριος ο Ράις με τρεις τελικές στην εστια (0.25 xGoals), η μία κατέληξε στο δοκάρι.

Ικανοποιημένος για την κυριαρχία της ομάδας του και τη συχνότητα που πάτησε την αντίπαλη περιοχή δήλωσε ο κόουτς Αρτέτα, ο οποίος δεν έκρυψε την απογοήτευσή του για τον τραυματισμό του Τίμπερ.

Μαζί με τον Ολλανδό αμυντικό, παραμένουν εκτός οι Ζεσούς (φορ), Ελνένι (χαφ), ενώ αμφίβολοι λογίζονται οι Λοκόνγκα (αμ. χαφ), Μπαλογκάν (φορ), Ζιντσένκο (αρ. μπακ), με τον Ουκρανό να πλησιάζει στην επιστροφή.