* 12η αγωνιστική

ΡΕΪΚΙΑΒΙΚ

Τέσσερις βαθμούς απέσπασε η Ρέικιαβικ στις ισάριθμες τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα, το συγκρότημα του Κρίστινσον επικράτησε της Κέφλαβικ (4-0 εκτός έδρας), έμεινε στο «Χ» με τη Χαφνάρφιορδουρ (2-2 εντός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Βεστμάνεγιαρ (2-0 εκτός έδρας) και Βίκινγκουρ (1-0 εντός έδρας).

Κόντρα στην τελευταία την Κυριακή (1/7) το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ρουνόλφσον. Στις τέσσερις συνολικά εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Ρέικιαβικ για την ίδια διοργάνωση σημείωσε μία νίκη, δύο ισοπαλίες και μία ήττα. Στις τρεις σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Η τελευταία εντός έδρας νίκη της επί της Βαλούρ χρονολογείται στις 29 Μαΐου του 2016 (2-1).

Προηγούμενο ματς: Η Ρέικιαβικ γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Βίκινγκουρ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της Ρέικιαβικ για το πρωτάθλημα (δες το στην Interwetten)

Το Ρέικιαβικ – Βαλούρ παίζει στην Interwetten

ΒΑΛΟΥΡ

Από έξι σερί νίκες προέρχεται η Βαλούρ στο πρωτάθλημα, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, στο +2 από την Στιαρνάν και στο +4 από την Μπρέινταμπλικ. Την προηγούμενη βδομάδα, και πιο συγκεκριμένα την Κυριακή (1/7) το συγκρότημα του Γιοχάνεσον προηγήθηκε με τον Γιόνσον στο 28’. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε πέντε λεπτά αργότερα ο Πέντερσεν.

Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα είναι ο απολογισμός της Βαλούρ στις πέντε συνολικά εκτός έδρας αναμετρήσεις της για την ίδια διοργάνωση. Στις τέσσερις κράτησε ανέπαφη την εστία της, ενώ παράλληλα σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Πριν από τέσσερα χρόνια, και πιο συγκεκριμένα στις 4 Μαΐου του 2014 χρονολογείται η τελευταία εκτός έδρας νίκη της Βαλούρ επί της Ρέικιαβικ.

Προηγούμενο ματς: Η Βαλούρ επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Κέφλαβικ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Βαλούρ επικράτησε στα έξι τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.