16η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 3 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Λεβάντια – Κουρεσάαρε 4-1

ΚΟΥΡΕΣΑΑΡΕ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα εκτός έδρας, με αντίπαλο την Ταμέκα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Η κατοχή μπάλας ανήκε στους γηπεδούχους στο μεγαλύτερο ποσοστό, όμως οι καλές ευκαιρίες ήταν περισσότερες για τους φιλοξενούμενους.

Η Κουρεσάαρε δε διανύει ιδανική περίοδο από άποψη αγωνιστικής κατάστασης, είναι ενδεικτικό ότι δεν έχει σημειώσει νίκη για πέντε αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα. Απέσπασε δύο συνεχόμενες ισοπαλίες και έσπασε το αρνητικό σερί των τριών ηττών. Τελευταία, παρότι είχε πιο σημαντικές φάσεις, δεν κατάφερε να πετύχει γκολ εναντίον της Ταμέκα (0-0) εκτός έδρας. Στο αγωνιστικό σκέλος, είναι τιμωρημένοι οι Πάιουνουμ, Σμιρνόφ, εξέτισε ο Λέπικ.

Κουρεσάαρε Στατιστικά

*4/6 παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*6/10 επίσημα παιχνίδια με over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 6/7 ματς εντός έδρας

ΛΕΒΑΝΤΙΑ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-1, εντός έδρας, εναντίον της Νόμε Κάλιου, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 18’ ο Τουρ σκόραρε για το 1-0 και στο 31’ ο Μαρκόφσκι έκανε το 2-0 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 54’ ο Βολκόφ μείωσε σε 2-1, ενώ στο 70’ αποβλήθηκε ο Αντόνοφ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων.

Η Λεβάντια επέστρεψε στις επιτυχίες, με τη νίκη που σημείωσε επί της Νόμε Κάλιου (2-1) εντός έδρας. Ήταν σχετικά πιο εύκολη απ’ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα, να ολοκληρώνουν το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο. Στο πρώτο μέρος τα δύο τέρματα για το συγκρότημα του Κούρο Τόρες. Δεύτερη νίκη σε πέντε αγωνιστικές, μετρά ισάριθμες ισοπαλίες και μία ήττα. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός δράσης οι επιθετικοί Φελίπε Φελίσιο και Μαρκόφσκι οι οποίοι δεν έπαιξαν στα προηγούμενα ματς.