*Τρίτος προκριματικός γύρος του Κόνφερενς Λιγκ. Διπλές αναμετρήσεις, δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα της Αστάνα (12/08).

*Το παιχνίδι θα διεξαχθεί στο Ελσίνκι και την “Bolt Arena”, καθώς η φυσική έδρα της Κουόπιο δεν πληροί τις προϋποθέσεις της ΟΥΕΦΑ.

*Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν για πρώτη φορά σε επίσημο επίπεδο.

*Η νικήτρια θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο την Ουνιόν Βερολίνου.

ΚΟΥΟΠΙΟ ΑΝΑΛΥΣΗ (Φινλανδία, 245)

Το 2-2 του πρώτου αγώνα στην έδρα της άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς, με την Κουόπιο να παίρνει παλικαρίσια πρόκριση στην Ουκρανία ξεπερνώντας στην παράταση το εμπόδιο της Βόρσκλα Πολτάβα. Με την πλάτη στον τοίχο, βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις, οδήγησε το ματς στην παράταση και με “χρυσό” σκόρερ τον φορ Ράνχελ πήρε την πρόκριση.

Συνεχίζει λοιπόν το ταξίδι της στην Ευρώπη και πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στα παιχνίδια με την Αστάνα. Στο εγχώριο πρωτάθλημα δεν είχε υποχρεώσεις την περασμένη εβδομάδα, στο τελευταίο της χρονικά παιχνίδι επικράτησε 1-0 της Ίλβες εντός έδρας πανηγυρίζοντας την έβδομη διαδοχική νίκη. Φιγουράρει στην 2η θέση, είναι στο -7 απ’ την πρωτοπόρο Ελσίνκι, με παιχνίδι λιγότερο. Στο αγωνιστικό κομμάτι, απουσιάζουν ξανά οι Βίρτανεν, Σαβολάινεν, νοκ άουτ τέθηκε επίσης ο βασικός μπακ Ντιόγκο Τόμας.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη στην παράταση κόντρα στη Βόρσκλα Πολτάβα για το Κόνφερενς Λιγκ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 48’, ισοφάρισε με τον Σεμπάν στο 49’, δέχθηκε το 2-1 στο 55’, έφερε ξανά το ματς στην ισορροπία με τον Νισίλα στο 90’+3’. Η Κουόπιο πήρε την πρόκριση με γκολ του Ράνχελ στο 111’.

Κουόπιο Στατιστικά

*Over 2.5 τα 3/4 πρόσφατα παιχνίδια (δες το στην Stoiximan).

*Κράτησε ανέπαφη την εστία της στα 7/11 πρόσφατα ματς.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΑΣΤΑΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ (Καζακστάν, 64)

Σπουδαία πρόκριση στη Θεσσαλονίκη πανηγύρισε την περασμένη εβδομάδα η Αστάνα ξεπερνώντας το εμπόδιο του Άρη στην παράταση. Άντεξε στην αφόρητη πίεση της ελληνικής ομάδας, χρειάστηκε και τη διαιτητική εύνοια, σκόραρε στο τελευταίο λεπτό της παράτασης και σε συνδυασμό με το υπέρ της 2-0 στο πρώτο παιχνίδι στο Καζακστάν συνεχίζει την ευρωπαϊκή της πορεία. Έχει την ευρωπαϊκή εμπειρία και στο ζευγάρι με την Κουόπιο είναι το φαβορί για την πρόκριση.

Σε διακοπή βρίσκεται το εγχώριο πρωτάθλημα, επαναρχίζει στα μέσα Σεπτέμβρη. Βρίσκεται στην 2η θέση, στο -1 από την Τομπόλ Κοστανάι και στο +4 από την Καϊράτ Αλμάτι. Αυτό το διάστημα, πέρα από τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις, δίνει αγώνες Κυπέλλου και την περασμένη Κυριακή υπέστη βαριά ήττα 3-0 από την Ακζαγίκ εκτός έδρας. Στο αγωνιστικό κομμάτι, εξέτισε ο στόπερ Σιμούνοβιτς, δεν υπάρχουν προβλήματα για τον κόουτς Τιχόνοβ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την Ακζαγίκ. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 34’, δέχθηκε το 2-0 στο 52’, με την αντίπαλο ν’ αυξάνει τον δείκτη του σκορ στο 58’.