30η αγωνιστική

*Σε ουδέτερη τοποθεσία.

*Με over2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

ΚΟΥΑΝΓΚΤΣΟΟΥ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα απέναντι στην Τιαντζίν, την περασμένη αγωνιστική. Παθητικός ο ρόλος της στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, με την αντίπαλο της να σπαταλά αρκετές ευκαιρίες για να πάρει εκείνη τη προβάδισμα. Η Κουανγκτσόου δεν έγινε ιδιαίτερα απειλητική και έτσι το 0-0 έμεινε μοιραία μέχρι τέλους.

Αγνοεί τη νίκη εδώ και δεκάξι αγωνιστικές (9-7-0)! Βρίσκεται στη 16η θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμη με τις Γουχάν και Γκουανγκτσού Σίτι, με τις οποίες θα δώσει μάχη για την παραμονή της στην κατηγορία. Πριν το 0-0 με την Τιαντζίν μετρούσε 10 διαδοχικά παιχνίδια όπου δεν είχε κρατήσει απαραβίαστη την εστία της.

Σταθερά εκτός οι Ξουεπένγκ Λι και Ξιουγουέι Ζανγκ.

ΚΟΥΑΝΓΚΤΣΟΟΥ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*3 συνεχόμενα under2.5 γκολ.

*G/g στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΓΚΟΥΑΝΓΚΤΣΟΥ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 1-2 από τη Σανγκάη Πορτ, την περασμένη αγωνιστική. Παθητικός ο ρόλος της καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και έμεινε δίκαια πίσω στο σκορ στο 39′. Αντέδρασε άμεσα, κάνοντας το 1-1 δύο λεπτά αργότερα, αλλά η χαρά της δεν κράτησε για πολύ, με τη Σανγκάη να κάνει το 1-2 στο 45ο λεπτό. Η Γκουανγκτσού δεν κατάφερε να απειλήσει καθόλου στο β’ μέρος, στάθηκε τυχερή που δε δέχτηκε κάποιο άλλο γκολ, με το 1-2 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Αυτή ήταν η έβδομη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα! Βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμη με τη σημερινή της αντίπαλο και τη Γουχάν, με τις οποίες και θα δώσει μάχη για την παραμονή της στην κατηγορία. Με over2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 17 από τις 29 αναμετρήσεις της έως τώρα στο πρωτάθλημα.

Εκτός παραμένουν οι Τσουν-Λοκ Ταν και Τσάο Ζενγκ.