Betarades.gr: Τα κορυφαία προγνωστικά στοιχήματος

*Προκριματικά Ευρώπης για το Μουντιάλ 2018. Οι ομάδες είναι χωρισμένες σε εννιά ομίλους (επτά όμιλοι των έξι ομάδων και δύο όμιλοι των πέντε ομάδων). Οι εννιά πρώτοι των ομίλων προκρίνονται απευθείας στα τελικά, ενώ οι οκτώ καλύτεροι δεύτεροι θα συμμετάσχουν στα πλέι οφ, από όπου θα προκύψουν τέσσερα ακόμα εισιτήρια.

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ

Βάσιμες ελπίδες για διεκδίκηση εισιτηρίου πρόκρισης εννοείται πως δεν είχε από την ημέρα που έγινε η κλήρωση και τη βρήκε στον ίδιο όμιλο με Πολωνία, Ρουμανία, Δανία, ακόμη και… Μαυροβούνιο. Η πολύ καλή του εμφάνιση, όμως, και κυρίως, το αποτέλεσμα (2-2) απέναντι στην Πολωνία στην πρεμιέρα, άφησε πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια. Υποσχέσεις, οι οποίες διαψεύστηκαν κάτι παραπάνω από άμεσα, αφού το περασμένο Σάββατο ταξίδεψε στην Ποντγκόριτσα για να αντιμετωπίσει το Μαυροβούνιο και ηττήθηκε με το βαρύ κι… ασήκωτο 5-0.

Το σκορ βέβαια δεν λέει την αλήθεια για την εικόνα της αναμέτρησης, αφού μέχρι και το 58’ έχανε μόλις με 1-0. Μετά το δεύτερο γκολ, όμως, κατέρρευσε πλήρως, «καταφέρνοντας» να δεχθεί τέσσερα γκολ σε λιγότερα από είκοσι λεπτά (59’-78’). Οι εντός έδρας επιδόσεις του, πάντως, είναι κάτι παραπάνω από απογοητευτικές, αφού παραμένει χωρίς νίκη στα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια, ενώ η τελευταία νίκη σε επίσημο ματς, σημειώθηκε το 2013 με το 2-1 απέναντι στα Νησιά Φερόε.

Αναλυτικά η αποστολή:

Τερματοφύλακες: Μπεκμπάεφ, Ποκατίλοφ, Οταρμπάγιεφ, Αμυντικοί: Μάλι, Κισλίτσιν, Αμπντούλιν, Αχμέτοφ, Σμακόφ, Σουγιουμπάγιεφ, Αμιρσέιτοφ, Σόμκο, Μπεϊσεμπέκοφ, Λογκβινένκο, Μέσοι: Κουάτ, Μουκχουντίνοφ, Ισλαμκχάν, Ταγκιμπεργκέν, Μουζικόφ, Νουργκαλίεφ, Μπαϊζάνοφ, Επιθετικοί: Μολντακαράεφ, Μουρταζάγιεφ, Κιζινιτσένκο.

Προηγούμενο ματς: Βαριά εκτός έδρας ήττα με 5-0 από το Μαυροβούνιο.

Στατιστικό: Χωρίς νίκη στα επτά τελευταία εντός έδρας επίσημα παιχνίδια (παίξτο στην Goalbet).

Το Καζακστάν – Ρουμανία παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΡΟΥΜΑΝΙΑ

Μπορεί το πολυδιαφημισμένο ντεμπούτο του Κριστόφ Ντάουμ στον πάγκο της να μην στέφθηκε από επιτυχία, αφού τη βρήκε να «στραβοπατά» εντός έδρας απέναντι στο Μαυροβούνιο (1-1), φρόντισε, όμως, να καλύψει το χαμένο έδαφος με την εμφατική της νίκη στο Ερεβάν απέναντι στην Αρμενία με το εντυπωσιακό 5-0. Εκμεταλλεύτηκε πλήρως το γεγονός πως οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο από το τρίτο μόλις λεπτό και αφού πήρε το προβάδισμα με πέναλτι του Στάντσιου, έστησε… πάρτι, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη από το 11’ όταν και ήταν μπροστά στο σκορ με 3-0.

Πριν καλά-καλά συμπληρωθούν τριάντα λεπτά στον αγώνα, πέτυχε κι άλλο τέρμα, ενώ στη συνέχεια αρκέστηκε στο να «παγώσει» το ρυθμό και να ρίξει ταχύτητα, αρκούμενη απλώς στο να σημειώσει άλλο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Το εντυπωσιακό της αήττητο στα προκριματικά, πλέον, εκτείνεται στα 14 παιχνίδια (8-6-0), χωρίς βέβαια να υπολογίζονται οι αγώνες των πλέι-οφ. Εκτός έδρας, μάλιστα, στα τελευταία έξι παιχνίδια παραμένει αήττητη (4-2-0), χωρίς καν να δεχθεί γκολ.

Τερματοφύλακες: Παντιλίμον, Ταταρουσάνο, Λουνγκ, Αμυντικοί: Μπενζάρ, Λατοβλεβίτσι, Μότι, Τόσκα, Γκαμάν, Γκριγκόρε, Σαπουνάρου, Μέσοι: Χόμπαν, Ροτάριου, Μαρίν, Μπικφάλβι, Πρεπελίτσα, Ενάτσε, Στάντσιου, Επιθετικοί: Τσιπτσίου, Πόπα, Αντόνε, Άλιμπεκ, Κεσερού, Στάνκου.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 5-0 απέναντι στην Αρμενία.

Στατιστικό: Αήττητη στα έξι τελευταία εκτός έδρας προκριματικά, χωρίς να δεχθεί γκολ.