19η Αγωνιστική

* Goal/Goal τα 8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, τα 7 εξ αυτών συνδυάστηκαν με Over 2.5!

* Πέρσι η Καραγκιουμρούκ επικράτησε 3-2 εντός και 1-3 εκτός έδρας επί της Κασίμπασα.

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΚΑΣΙΜΠΑΣΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Μπεσίκτας. Ο Τοσούν άνοιξε το σκορ για την Μπεσίκτας στο 28ο λεπτό, ο Βέγκχορστ έκανε το 2-0 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και η Κασίμπασα μείωσε με τον Ενγκίν στο 69’.

Άμεση επιστροφή στις ήττες για την Κασίμπασα το προηγούμενο Σάββατο στο γειτονικό Vodafone Park, η εστία της παραβιάστηκε για 11ο διαδοχικό παιχνίδι, αλλά η συνολική της εικόνα απέναντι στην Μπεσίκτας ήταν ενθαρρυντική για την συνέχεια.

Θαρραλέα η προσέγγισή της στο ματς από νωρίς, οδήγησε σε λάθη τους γηπεδούχους, αλλά δεν τα αξιοποίησε στις αρκετές απειλητικές καταστάσεις που δημιουργήθηκαν στο πρώτο ημίωρο. Στην πρώτη της ευκαιρία άνοιξε το σκορ η Μπεσίκτας και ο κίπερ της αναγκάστηκε σε μεγάλη επέμβαση πριν γίνει το 2-0 στο transition. Πιο επιθετική στο δεύτερο μέρος η Κασίμπασα, πήρε κατοχή (54%), αλλά είχε κενά πίσω. Θα μπορούσε να δεχθεί και τρίτο γκολ πριν μειώσει μέσα από πίεση ψηλά. Το άγχωσε το φαβορί στο τέλος, έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά.

Της προκάλεσε σημαντικές απώλειες το παιχνίδι στο Μπεσίκτας, συμπλήρωσαν κάρτες ο φορμαρισμένος Φαλ (εξτρέμ) και ο Πετρέτα (αρ. μπακ), ενώ τραυματίστηκε ο βασικότατος δεξιός μπακ Χαντέρτζιοναϊ, που συμβάλλει πολύ στην ανάπτυξη. Παραμένει εκτός ο Σερμπέστ (στόπερ/αμ.χαφ).

ΚΑΣΙΜΠΑΣΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΚΑΡΑΓΚΙΟΥΜΡΟΥΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (3-3) με την Κόνιασπορ. Ο Οζντόεφ (7’) άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ο Ντιάν έκανε το 2-0 στο 33’. Ο Ντιούφ ισοφάρισε για την Κόνιασπορ με δύο γκολ στο 65’ και 72’, ο Φρέι στο 88’ ανέκτησε το προβάδισμα για την Καραγκιουμρούκ και ο Ντιούφ ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του στο 90+5’.

Πρωταγωνίστρια σε ένα ακόμη χορταστικό παιχνίδι η ομάδα του Πίρλο, έφτασε κοντά σε μία τρίτη διαδοχική νίκη, την οποία όμως δεν θα άξιζε βάσει εικόνα του αγώνα. Έφτασε τα 11 γκολ στα τρία τελευταία της παιχνίδια, ούσα πολύ αποτελεσματική απέναντι στην Κόνιασπορ.

Ποσοστά μπάσκετ είχε η Καραγκιουμρούκ στο πρώτο ημίχρονο, δύο τελικές έκανε, δύο γκολ πέτυχε! Για το γρήγορο προβάδισμά της χρειάστηκε διπλή κόντρα σε σουτ εκτός περιοχής, χτύπησε στο transition για το 2-0, με την Κόνιασπορ να μην έχει βγάλει ευκαιρία ως το 42’. Οι αλλαγές των φιλοξενούμενων στο ημίχρονο και η μετατροπή του συστήματος σε 4-4-2 τους έκαναν πολύ πιο επιθετικούς, πίεσαν την άμυνα της Καραγκιουμρούκ και δικαίως σκόραραν δις με ισάριθμες κεφαλιές. Το παιχνίδι “μύριζε” ανατροπή στο τελευταίο κομμάτι του, αλλά κόντρα στην ροή του αγώνα η ομάδα του Πίρλο βρήκε και τρίτο γκολ, το οποίο επίσης δεν κατάφερε να υπερασπιστεί, πληγώθηκε ξανά στον αέρα.

Εκ των υποψηφίων να αναλάβει την Εθνική Βελγίου ο Πίρλο, παραμένει προς το παρόν στον πάγκο της ομάδας, η οποία έχει παρουσιαστεί αρκετά βελτιωμένη μετά τη διακοπή.

Στο σημερινό παιχνίδι όμως θα πάει δίχως τον φορμαρισμένο φορ Ντιάν (συμπλήρωσε κάρτες), ο οποίος είναι δεύτερος σκόρερ στο πρωτάθλημα με 10 γκολ! Τραυματίες και τρεις πιτσιρικάδες με ελάχιστο χρόνο συμμετοχής.

Παρελθόν από το ρόστερ της οι Ντουρμάζ (μέσος) και Κουασί (εξτρέμ), έγιναν 5 οι χειμερινές αποχωρήσεις, νέα πρόσωπα οι Μπερτολάτσι (μέσος), Λιάιτς (εξτρέμ) και Φεγκουλί (μέσος).