* Δεύτερος γύρος του Λιγκ Καπ Αγγλίας, γνωστό και ως Carabao Cup. Τα παιχνίδια είναι νοκ-άουτ. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και – αν χρειαστεί – πέναλτι.

ΚΑΡΝΤΙΦ (CHA)

Εκπληκτικό είναι το φετινό ξεκίνημα της Κάρντιφ στη σεζόν, καθώς στις πέντε αναμετρήσεις που έχει δώσει σε όλες τις διοργανώσεις πανηγύρισε ισάριθμες νίκες (σ.σ. η μία στην παράταση). Το Σάββατο (19/8) το συγκρότημα του Γουόρνοκ επικράτησε εκτός έδρας της Γουλβς για το πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 54’ με το γκολ του Ραλς. Στο 67’ ο Λέο Μπονατίνι ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μέντεζ Λάινγκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για την Κάρντιφ, διαμορφώνοντας, παράλληλα, το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

«Είμαστε πάρα πολύ χαρούμενοι καθώς καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη κόντρα σε ομάδες που παίζουν διαφορετικό στιλ παιχνιδιού», είπε ο προπονητής των «μπλούμπερντς» με δηλώσεις του, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Στο πρωτάθλημα της Τσάμπιονσιπ κάθε βδομάδα αντιμετωπίζεις μία διαφορετική ομάδα. Οι ποδοσφαιριστές μου δίνουν πάντα τον καλύτερο εαυτό τους. Γνωρίζω που μπορούμε να φτάσουμε μαζί τους». Την περασμένη σεζόν η Κάρντιφ επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Μπέρτον Άλμπιον για το πρωτάθλημα στις 21 Ιανουαρίου του τρέχοντος έτους.

Προηγούμενο ματς: Η Κάρντιφ επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Γουλβς για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Κάρντιφ πανηγύρισε τη νίκη στα έξι τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Goalbet)

Το Κάρντιφ – Μπέρτον Άλμπιον παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας (Κλικ Εδώ)

ΜΠΕΡΤΟΝ ΑΛΜΠΙΟΝ (CHA)

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε η Μπέρτον Άλμπιον μετά τις ήττες από τις Χαλ (4-1 εκτός έδρας) και Μίντλεσμπρο (2-0 εκτός έδρας) για το πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα την Παρασκευή (18/8) επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Μπέρμιγχαμ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 29’ με τον Μαγκόμα. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 50’ ο Σορντέλ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Την ανατροπή των δεδομένων, και παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Ντάιερ στο 66’.

«Ήταν πολύ σημαντικό να πάρουμε τους τρεις βαθμούς της νίκης και να προχωρήσουμε εμπρός με καθαρό μυαλό», τόνισε ο προπονητής της Μπέρτον Άλμπιον, ενώ αναφερόμενος στον τραυματισμό του Λουντ (ΜΕ) είπε: «Ο τραυματισμός του δεν φαίνεται να είναι τόσο σοβαρός όσο αρχικά είχαμε εκτιμήσει. Ωστόσο, θα μείνει εκτός αγωνιστικών χώρων για λίγες βδομάδες».

Προηγούμενο ματς: Η Μπέρτον Άλμπιον επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Μπέρμιγχαμ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Μπέρτον Άλμπιον σε όλες τις διοργανώσεις.