*Φάση ομίλων – 1η αγωνιστική

*Η αποψινή αποτελεί την 5η συνολικά αναμέτρηση των δύο ομάδων και πρώτη σε πάνω από 40 χρόνια. Μοιράζονται από μία νίκη, ενώ δύο φορές αναδείχθηκαν ισόπαλες.

*Η Ίντερ έχει αντιμετωπίσει 42 φορές ομάδες από την Γερμανία με απολογισμό 18-9-15 (60-52 τα γκολ). Στο Μιλάνο μετράει έντεκα νίκες, οχτώ ήττες και μόλις μία ισοπαλία.

*Έξι νίκες σε σύνολο 18 αναμετρήσεων κόντρα σε ομάδες από την Ιταλία πανηγύρισε η Γκλάντμπαχ (οχτώ ισοπαλίες, τέσσερις ήττες/ 24-23 τα γκολ). Μακριά από το σπίτι της έχει απολογισμό 3-3-3.

*Μόλις δύο νίκες πανηγύρισε η Ίντερ στις δέκα τελευταίες αναμετρήσεις για το Τσάμπιονς Λιγκ (τρεις ισοπαλίες, πέντε ήττες).

*Η Γκλάντμπαχ πανηγύρισε δύο νίκες στις τρεις τελευταίες ευρωπαϊκές αναμετρήσεις (μία ήττα), αλλά μόλις τρεις σε 13 (έξι ισοπαλίες, τέσσερις ήττες).

Ίντερ – Γκλάντμπαχ στην Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΙΝΤΕΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Σπαταλώντας αρκετές ευκαιρίες, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, η Ίντερ γνώρισε την ήττα στο “Derby della Madonnina” από τη μισητή αντίπαλό της Μίλαν (2-1) το Σάββατο, παραμένοντας στους επτά βαθμούς μετά από τέσσερις αγωνιστικές. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, σκοράροντας δύο φορές με τον Ιμπραχίμοβιτς σε τρία λεπτά. Λίγο αργότερα ήρθε η μείωση από τον Λουκάκου, ο οποίος πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “νερατζούρι” πήραν τον έλεγχο του ντέρμπι, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα. Το συγκρότημα του Κόντε επικράτησε των Ντόρτμουντ (2-0 εντός) και Σλάβια Πράγας (3-1 εκτός) στις δέκα τελευταίες αναμετρήσεις στο Τσάμπιονς Λιγκ, στις υπόλοιπες σημείωσε τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες (2-3 γκολ στις επτά, GG σε ισάριθμες). Στο Μιλάνο ηττήθηκε μόνο από την Μπαρτσελόνα (2-1) τα δύο τελευταία χρόνια (δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες).

Και στις έξι αναμετρήσεις επιβεβαιώθηκε το 2-3 γκολ, στις πέντε το GG. “Πήραμε εμπειρίες με τη συμμετοχή μας στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ, έχουμε ωριμάσει και διαθέτουμε συνολικά καλύτερο ρόστερ. Ο Αλέξις Σάντσες θα ξεκινήσει στην ενδεκάδα”, υπογράμμισε ο προπονητής Κόντε. Το Σάββατο η Ίντερ ταξιδεύει στην έδρα της Τζένοα για την 5η αγωνιστική.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας με 2-1 από την Μίλαν. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τα γκολ του Ιμπραχίμοβιτς (13′, 16′), προτού ο Λουκάκου μειώσει στο 29′ διαμορφώνοντας, παράλληλα, το τελικό αποτέλεσμα.

ΙΝΤΕΡ Στατιστικά

*GG στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Stoiximan)

*Over 2,5 στα 8/9 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Stoiximan | 21+ MGA (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ ΑΝΑΛΥΣΗ

Κατώτερη των περιστάσεων παρουσιάστηκε η Γκλάντμπαχ στην αναμέτρηση με την Βόλφσμπουργκ το Σάββατο στο “Borussia Park”, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό (1-1) σε μία σχετικά ισορροπημένη μάχη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο οι γηπεδούχοι δημιούργησαν τις δύο πιο σημαντικές ευκαιρίες σε αυτό. Με την έναρξη του δευτέρου η Βόλφσμπουργκ πήρε τα ηνία φτάνοντας κοντά στο γκολ, το οποίο ήρθε τελικά από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χόφμαν για την Γκλάντμπαχ.

Μία αδράνεια στην αμυντική γραμμή των “πουλαριών” έφερε την ισοφάριση για τους “λύκους” στο 85′. Η Γκλάντμπαχ επιστρέφει στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ μετά από τέσσερα χρόνια, στις έξι τελευταίες αναμετρήσεις πανηγύρισε μία νίκη επί της Σέλτικ (2-0 εκτός). Στις υπόλοιπες σημείωσε δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες.

“Γνωρίζουμε καλά πόσο καλή ομάδα είναι η Ίντερ, διαθέτει έναν εξαιρετικό προπονητή που γνωρίζει πως να ετοιμάσει τους ποδοσφαιριστές του για μία μεγάλη αναμέτρηση. Θα προσπαθήσουμε να εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες μας”, ανέφερε ο προπονητής Ρόζε. Η Γκλάντμπαχ ταξιδεύει στην έδρα της Μάιντς το Σάββατο για την 5η αγωνιστική.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Βόλφσμπουργκ. Στο 78′ ο Χόφμαν άνοιξε το σκορ με πέναλτι για τους γηπεδούχους. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Βέγκχορστ στο 85′.