* Πρώτος γύρος για το Κύπελλο Γερμανίας. Οι αναμετρήσεις είναι μονές. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Ντέρμπι της Ανατολικής Γερμανίας, μόλις 250 χιλιόμετρα χωρίζουν τις δύο έδρες.

ΚΑΡΛ ΧΑΪΝΤΣ ΙΕΝΑ (Γ΄)

Αρκετά καλά έχει ξεκινήσει το νέο πρωτάθλημα στην Γ΄ κατηγορία η Καρλ Χάιντς Ιένα, μετρώντας 7 βαθμούς σε 4 αγωνιστικές, με 2 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα. Προέρχεται από εκτός έδρας ισοπαλία απέναντι στην Καρλσρούη, σε ένα παιχνίδι που στάθηκε τυχερή και θα μπορούσε να το είχε χάσει. Πέρυσι δεν συμμετείχε καν στον θεσμό του κυπέλλου. Την σεζόν 2008-2009 έφτασε μέχρι τα ημιτελικά αλλά αποκλείστηκε από την Σάλκε. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, νοκ άουτ τέθηκε ο φορ Σμιντ και ο πλάγιος μπακ Σουκσούζ. Στα μεταγραφικά, πήρε τον φορ Τιτς από την Πάντερμπορν.

Στατιστικό: Μετρά 5/6 over στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στην Καρλσρούη, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Γ΄ κατηγορίας.

Το Καρλ Χάιντς Ιένα – Ουνιόν Βερολίνου παίζει στην Interwetten

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Β΄)

Με μια νίκη και μια ισοπαλία έχει ξεκινήσεις τις υποχρεώσεις της στην Τσβάιτε Λίγκα η Ουνιόν, που προέρχεται από σημαντική εκτός έδρας ισοπαλία απέναντι στην Κολωνία με σκορ 1-1. Πέρυσι αποκλείστηκε στον 2ο γύρο από τη Λεβερκούζεν και αφού είχε αποκλείσει πιο πριν την Σααρμπρίκεν στην παράταση. Το 2001 έφτασε μέχρι τον τελικό, αλλά εκεί έχασε από τη Σάλκε με σκορ 2-0. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι τέθηκαν εκτός ο φορ Πόλτερ και ο εξτρέμ Μις.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 G/G στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στην Κολωνία, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Τσβάιτε Λίγκα.