ΓΟΥΟΚΙΝΓΚ - ΓΙΟΡΚ ΣΙΤΙ Προγνωστικά

*23η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Γιορκ – Γουόκινγκ 2-0

ΓΟΥΟΚΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Η Γουόκινγκ κέρδισε με μεγάλη ανατροπή, με 3-1 εντός έδρας την Μέιντστοουν, αφού βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Κορν στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης. Αλλά μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο στο δεύτερο ημίχρονο, σκοράροντας τρία γκολ με τους Ινς (57’), Μπράουνε (69’), Κέλερμαν (82’).

Η Γουόκινγκ πέτυχε μεγάλη νίκη με ανατροπή, επικρατώντας 3-1 εντός έδρας της Μέιντστοουν, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από δύο παιχνίδια. Και το σημερινό είναι το τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι που παίζει στο γήπεδό της!

Είναι πάντα ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα, εντός πρώτης επτάδας και θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, ανεβαίνοντας μάλιστα στην 3η θέση, ξεφεύγοντας στο +9 από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί σε αυτά. Ακόμη πάντως είναι πάρα πολύ μακριά, στο -8 συγκεκριμένα, από την κορυφή και την απευθείας άνοδο.

Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του αμυντικού Γουίλκινσον και του εξτρέμ Κορμπόα που έχουν κάποιες ενοχλήσεις, ενώ τιμωρημένος είναι ο μέσος Κέλερμαν που εκτίει ποινή μίας αγωνιστικής, αλλά επιστρέφει από τιμωρία ο πλάγιος μπακ Μος.

Γουόκινγκ Στατιστικά

*Εχει τρία σερί G/G

*Εχει 7/13 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

*Εχει 7/13 G/G εντός έδρας

*Εχει 7/13 over 2,5 εντός έδρας

ΓΙΟΡΚ

Προηγούμενο ματς: Η Γιορκ έφερε 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Ρέξαμ, σε ένα αγώνα που βρέθηκε να χάνει αργά στο παιχνίδι, από τέρμα του Ο’ Κόνορ στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης, όμως δεν τα παράτησε και ισοφάρισε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντούκου.

Η Γιορκ δεν κατάφερε να κερδίσει, αλλά τουλάχιστον δεν έχασε κιόλας, φέρνοντας 1-1 εντός έδρας, αλλά απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας, την Ρέξαμ. Απέφυγε λοιπόν μία τέταρτη σερί ήττα, έχοντας έξι στους εννιά πιο πρόσφατους αγώνες που δεν κερδίζει. Και ειδικά μακριά από την έδρα της έχει τέσσερις ήττες στους πέντε τελευταίους αγώνες που δεν έχει νίκη.

Επεσε στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 18η θέση, απέχοντας ελάχιστα πιο κοντά, στο +7 για την ακρίβεια, από την ζώνη του υποβιβασμού, απ’ ότι από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, από την οποία είναι στο -8.

Και ενώ τελικά σήμερα ήταν να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο της ο νέος της τεχνικός, Ντέιβιντ Γουέμπ, αυτό δεν θα συμβεί, αφού μπήκε στο νοσοκομείο λόγω κορωνοϊού! Στη θέση του θα είναι ο βοηθός του, Μόρτον, που ήρθε και αυτός πρόσφατα από την Λιντς!

Δεν έχει νεότερα προβλήματα, παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών οι μέσοι Κουχιάρ, Γκριβς, Τόμας.