*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/3 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/3 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Κόβεντρι-Γουίγκαν 2-0.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΓΟΥΙΓΚΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Μπέρνλι, στα πλαίσια της 36ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Τέγια στο 14’, ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Ρεκίκ στο 28’. Το 2-0 ο Τέγια στο 47’ και το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Φόστερ στο 76’.

Κάκιστη εμφάνιση και δίκαιη ήττα για τη Γουίγκαν. Σαν να μην μπήκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο ήταν η εικόνα της, καθώς έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ, ενώ στη συνέχεια έμεινε και με παίκτη λιγότερο, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κάνουν ότι θέλουν στον αγωνιστικό χώρο. Φυσικά εκείνοι το εκμεταλλεύτηκαν, βρίσκοντας δίχτυα ακόμα δύο φορές στην επανάληψη.

Δυσκολεύει ακόμα περισσότερο το έργο της, καθώς μετά τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα παραμένει στη τελευταία θέση της βαθμολογίας. Δεν πείθει ιδιαίτερα με την εικόνα της αυτή την περίοδο, φαίνεται να δυσκολεύεται αρκετά τόσο στο αμυντικό, όσο και στο επιθετικό της κομμάτι, αφού βρίσκει δίχτυα με δυσκολία, ενώ παράλληλα δέχεται εύκολα γκολ. Μπροστά στο κοινό της είναι παρ’ όλα αυτά πιο μαχητική, αλλά μετράει και πάλι μόλις μία νίκη στους πέντε πρόσφατου αγώνες της. Είναι βέβαιο πως χρειάζεται το τρίποντο σήμερα και αναμένεται από εδώ και στο εξής κάθε εντός έδρας αναμέτρησή της να είναι «τελικός».

Γουίγκαν Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΚΟΒΕΝΤΡΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Χαλ με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 36ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Εστουπινιάν στο 52’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Γκοντέν στο 71’.

Καλή εμφάνιση, αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα για την Κόβεντρι. Καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, πίεσε έντονα και έχασε αρκετές ευκαιρίες, ώσπου οι φιλοξενούμενοι στην αρχή της επανάληψης πήραν προβάδισμα στο σκορ. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, ανέβασε ακόμα περισσότερο την πίεσή της, βρίσκοντας εν τέλη το γκολ της ισοφάρισης, αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Μια αποτελεσματικότερη εμφάνιση θα χρειαστεί προκειμένου να περάσει από την έδρα της Γουίγκαν. Είναι σε καλή κατάσταση, σκοράρει με συνέπεια, όμως έδειξε αστάθειες αμυντικά στην προηγούμενη αναμέτρησή της και το πλήρωσε. Ακόμα κι αν φιλοξενείται από την ουραγό του πρωταθλήματος, το έργο της δεν είναι εύκολο, αφού «καίγεται» για βαθμούς η αντίπαλός της και θα προσπαθήσει να την πιέσει έντονα. Παρ’ όλα αυτά στις τελευταίες τρεις εξόδους της έχει δείξει ιδιαίτερη σταθερότητα αμυντικά, διατηρώντας ανέπαφη την εστία της.