*Προημιτελικά του Λιγκ Τρόφι Αγγλίας. Μονές αναμετρήσεις. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

* Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση

ΓΟΥΙΓΚΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ (Λιγκ 1)

Σε πολύ καλό “φεγγάρι” η Γουίγκαν, μετρά 5/5 νίκες στο ξεκίνημα του 2022, είναι αήττητη στα 15 τελευταία παιχνίδια της (10-5-0) από τις 30 Οκτωβρίου και μετά! Το Σάββατο λύγισε και την Τζίλιγχαμ (3-2) εντός έδρας και παράμεινε πρωτοπόρος στη League 1, με 54 πόντους και τέσσερα παιχνίδια λιγότερα από την ισόβαθμη Σάντερλαντ!

Προηγήθηκαν τα διπλά στις έδρες των Μόρκαμπ (1-2) και Ντονκάστερ (1-2) με τον Γουίλ Κιν να σκοράρει και στις τρεις πρόσφατες νίκες της! Στις 8 του μηνός πήρε και δραματική πρόκριση στον επόμενο γύρο του FA Cup με το 3-2 επί της Μπλάκμπερν που διεκδικεί άνοδο στην Πρέμιερ Λιγκ!

Στο θεσμό του Λιγκ Τρόφι τερμάτισε δεύτερη στον όμιλό της πίσω από την Κρου, με τέσσερις βαθμούς και στη συνέχεια απέκλεισε εκτός έδρας τις Άκρινγκτον (στα πέναλτι) και Όλνταμ (0-6)!

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-2) επί της Τζίλιγχαμ. Ο Κιν άνοιξε το σκορ για την Γουίγκαν στο 8′ και στο 21′ ο Χάμφρις διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Ο Ριβς μείωσε για την Τζίλιγχαμ στο 53′ και ο Ο’Κιφ ισοφάρισε στο 70′. Σκόραρε ξανά στο 77′ ο Κιν για το τελικό 3-2.

ΓΟΥΙΓΚΑΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στην Betshop)

* Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΑΡΣΕΝΑΛ U21 ΑΝΑΛΥΣΗ

Σε καλή αγωνιστική κατάσταση και μικροί της Άρσεναλ στο ξεκίνημα του 2022, στις 11 του μηνός θριάμβευσαν στο λονδρέζικο ντέρμπι με την Τσέλσι, την οποία διέλυσαν με 4-1, εκμεταλλευόμενοι και την αποβολή των αντιπάλων από το πρώτο ημίχρονο και πήραν την πρόκριση στα προημιτελικά του Λιγκ Τρόφι.

Τερμάτισαν 2οι στον όμιλο με τέσσερις πόντους, πίσω από την Σουίντον και στη φάση των “32” χρειάστηκαν τα πέναλτι για να αποκλείσουν την Πλίμουθ εκτός έδρας. Στην κανονική διάρκεια του αγώνα επέστρεψαν από το 2-0 του ημιχρόνου με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από τους Βίνσεντ-Γιανγκ (αυτογκόλ) και Μπαλογκάν.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-1) επί της Τσέλσι U21. Σκόρερ των νικητών οι Ολαγίνκα (10′), Μπίρεθ (42′), Ζιρό-Χάτσινσον (61′) και Φλόρες (67′). Η Τσέλσι απάντησε προσωρινά σε 1-1 με τον Γουόρεχαμ στο 38′, παρότι είχε μείνει με 10 παίκτες τρία λεπτά νωρίτερα.