*Ρεβάνς για τη φάση των “16” του Κόνφερενς Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Η Γουέστ Χαμ μετράει εννέα διαδοχικές νίκες στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, στις πέντε εξ αυτών κράτησε και ανέπαφη την εστία της.

*Στο πρώτο παιχνίδι: ΑΕΚ Λάρνακας – Γουέστ Χαμ 0-2

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Άστον Βίλα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 17ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 26′ με το πέναλτι του Μπενραχμά.

Για ακόμη μια φορά στο φετινό πρωτάθλημα, η Γουέστ Χαμ δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα. Την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες υποδέχθηκε την Άστον Βίλα, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Μπορεί να είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά, ωστόσο βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στη ροή και στην πρώτη αξιόλογη ευκαιρία των φιλοξενούμενων. Παρόλα αυτά είχε άμεση απάντηση και έφερε το ματς στα ίσα με πέναλτι. Παρότι πιο επιθετική στη συνέχεια, δεν κατάφερε να πάρει τα ηνία και να φτάσει στη νίκη.

Παραμένει έτσι χαμηλά στην κατάταξη και έστω και σε ισοβαθμία βρίσκεται εκτός επικίνδυνης ζώνης για την ώρα. Ουσιαστικά έχει εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κόνφερενς Λιγκ, μετά και το 0-2 με το οποίο επικράτησε στην Κύπρο. “Σκοπεύουμε να αλλάξουμε λίγο, αλλά πρέπει να είμαστε έτοιμοι για το παιχνίδι. Θέλουμε να προκριθούμε και δεν θεωρούμε ποτέ τίποτα δεδομένο. Δεν θέλουμε να δώσουμε στην αντίπαλο καμία ευκαιρία να επιστρέψει στο παιχνίδι”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Μόγιες.

Εκτός μάχης παραμένουν εδώ και καιρό οι Φαμπιάνσκι και Κουφάλ, την ώρα που ο Μάικλ Αντόνιο αντιμετωπίζει πρόβλημα στη γάμπα από το παιχνίδι της Κύπρου, οπότε και δύσκολα θα δώσει το παρόν.

Γουέστ Χαμ Στατιστικά

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τον Απόλλων Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Αγωνιζόμενη με παίκτη λιγότερο από το όγδοο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε ο Κάσας, δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 37′. Έμεινε με εννέα παίκτες στις καθυστερήσεις, με τον Τόμοβιτς να αποβάλλεται και αυτός.

Συνέχεια στα αρνητικά αποτελέσματα έδωσε η ΑΕΚ Λάρνακας. Την περασμένη Δευτέρα, η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα υποδέχθηκε τον Απόλλωνα Λεμεσού, στην πρεμιέρα των πλέι οφ του πρωταθλήματος, από τον οποίο και ηττήθηκε με 0-1. Αγωνίστηκε με αλλαγές και σε ένα αρκετά δυναμικό παιχνίδι, έμεινε με δέκα παίκτες από πολύ νωρίς. Δεν επηρεάστηκε ωστόσο, είχε ευκαιρίες που δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί και λίγο πριν την ανάπαυλα βρέθηκε πίσω, κόντρα στη ροή. Λίγα πράγματα στο δεύτερο μέρος, απείλησε κυρίως από στημένες φάσεις αλλά χωρίς αποτέλεσμα και δεν κατάφερε να αποσπάσει κάτι, μένοντας με εννέα παίκτες στο φινάλε.

Μετά και από αυτή την απώλεια, έμεινε στο -3 από την κορυφή και τον ΑΠΟΕΛ, στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου. Ταξίδεψε στο Λονδίνο με μοναδικό στόχο μια καλή εμφάνιση και ενδεχομένως ένα θετικό αποτέλεσμα, γνωρίζοντας ότι δεν έχει ουσιαστικές ελπίδες για πιθανή πρόκριση, μετά και την ήττα με 0-2 στην έδρα της. Εξέτισαν την τιμωρία τους οι Άνχελ Γκαρσία και Πέρε Πονς, την ώρα που τα υπόλοιπα προβλήματα δεν επηρεάζουν τις επιλογές του Ισπανού τεχνικού.