22η αγωνιστική

*Αήττητη η Γκέτεμποργκ στα δώδεκα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Χέλσινγκμποργκ, έχοντας έντεκα νίκες και μια ισοπαλία.

*Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Χέλσινγκμποργκ – Γκέτεμποργκ 0-1

ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-4 επί της Μιάλμπι, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων στο παιχνίδι με τους Νόρλιν (12′, 73′), Μπάνγκσμπο (33′) και Σαλόμονσον (36′), δεχόμενη απλά τη μείωση στο 85ο λεπτό, με το αυτογκόλ του Χαν.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα προέρχεται η Γκέτεμποργκ, μετά και από εκείνη επί της Σίριους (2-0 εντός). Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Μίκαελ Στάρε φιλοξενήθηκε από τη Μιάλμπι, την οποία και συνέτριψε με 1-4. Ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, απέκτησε σαφές προβάδισμα από νωρίς και στην πορεία κατέβασε ταχύτητα, δεχόμενη απλά τη μείωση για το τελικό αποτέλεσμα.

Συνεχίζει έτσι την προσπάθεια για να μειώσει τη διαφορά από την πρώτη τριάδα, έτσι ώστε να διεκδικήσει την ευρωπαϊκή έξοδο. Ηττήθηκε δυο φορές στα δέκα φετινά εντός της στο πρωτάθλημα, έχοντας ακόμη πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες. Από μυϊκό τραυματισμό ταλαιπωρείται ο πολύπειρος αμυντικός Ματίας Μπιάρσμιρ, θα μείνει εκτός για τις επόμενες εβδομάδες.

Γκέτεμποργκ Στατιστικά

*No Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΕΛΣΙΝΓΚΜΠΟΡΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 από τη Βάρναμο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 2-0 (12′, 35′) και παροτι ισοφάρισε με τα τέρματα τους Μουχσέν (41′, 54′), δέχθηκε και τρίτο τέρμα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αντιθέτως, η Χέλσινγκμποργκ υπέστη τη δεύτερη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα, μετά και από εκείνη κόντρα στη Μιάλμπι (0-1 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άλβαρο Σάντος φιλοξενήθηκε από τη Βάρναμο, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-2. Άργησε να μπει στο ματς και βρέθηκε πίσω με 2-0, ωστόσο ανέβασε στροφές και πίεσε την αντίπαλο της, ισοφαρίζοντας προσωρινά. Παρόλα αυτά, δεν ήταν ικανή να αποσπάσει κάτι το θετικό, δεχόμενη και τρίτο τέρμα στο φινάλε.

Μετά και από αυτή την απώλεια, είναι σταθερά στην προτελευταία θέση, πάνω μόνο από τη Σούντσβαλ, ενώ είδε την απόσταση από τη ζώνη παραμονή να ανοίγει μετά και τη νέα αυτή απώλεια. Πήρε μόλις ένα διπλό στις δέκα φετινές της εξόδους στη διοργάνωση, έχοντας ακόμη δυο ισοπαλίες και επτά ήττες. Με αρκετές απουσίες για ακόμη μια αναμέτρηση.