27η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 4 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Οστάνδη – Γκενκ 1-2

Δείτε τα Προγνωστικά Βελγίου

ΓΚΕΝΚ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 εκτός έδρας, με αντίπαλο την Οστάνδη, για το πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 0-0. Στο 21’ ο Χάιρεμανς σκόραρε για το 1-0, ενώ στο 35’ ο Τρεζόρ ισοφάρισε σε 1-1 για το ημίχρονο. Στο 75’ ο Στορμ σκόραρε για το 2-1 των γηπεδούχων, όμως στο 90+4’ ο Χέινεν ισοφάρισε εκ νέου για τη Γκενκ.

Η Γκενκ έμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα,  αλλά για καλή της τύχη, είχε τα ίδια αποτελέσματα και η δεύτερη Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ, συνεπώς η διαφορά τους δεν διαφοροποιήθηκε στο ελάχιστο. Η ομάδα του Βράνκεν τα βρήκε σκούρα στην έδρα της Μέχελεν (2-2), κατάφερε απλά να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις και να σώσει την παρτίδα με έναν πόντο. Νωρίτερα, υπέστη απρόσμενη εντός έδρας ήττα από την Άντβερπ με σκορ 0-1, ένα αποτέλεσμα ωστόσο που την αδικεί, αφού ήταν συνολικά καλύτερη από την ομάδα της Αμβέρσας. Έχει βγάλει αστάθεια εσχάτως, μετρά δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες σε πέντε αγώνες. Όσον αφορά την αποστολή, είναι κανονικά διαθέσιμος και πάλι ο εξτρέμ Πέιντσιλ, ο οποίος έπαιξε για ένα ημίχρονο και κόντρα στη Μέχελεν, μετά τον τραυματισμό στον ώμο εναντίον της Άντβερπ. Αντιθέτως, δεν είναι διαθέσιμος ο Αργεντινός χαφ Γκαλάρσα και ο εξτρέμ Όγεν.

Γκενκ Στατιστικά

*5/10 παιχνίδια τελευταία είχαν No Goal

*5/8 αναμετρήσεις έληξαν με over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 9/13 ματς εντός έδρας

ΟΣΤΑΝΔΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα, με αντίπαλο τη Σαρλερουά, εντός έδρας, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Το πρώτο ημίχρονο ήταν σχεδόν μοιρασμένο σε κατοχή μπάλας και καλές ευκαιρίες. Στο δεύτερο η Οστάνδη ανέβασε την πίεσή της, όμως οι φιλοξενούμενοι ανταπεξήλθαν ανασταλτικά και κράτησαν το μηδέν.

Η Οστάνδη εξακολουθεί να βρίσκεται σε πολύ δύσκολη κατάσταση, παλεύει για κάθε βαθμολογική συγκομιδή που μπορεί να έχει από τα παιχνίδι της, καθώς πασχίζει ταυτόχρονα να πάρει επιτέλους μια νίκη. Το γεγονός ότι δεν ηττήθηκε για δεύτερο διαδοχικό ματς, είναι μια μικρή επιτυχία για το συγκρότημα του Ταλχάμερ, μετρά τρεις ισοπαλίες σε διάστημα πέντε αγώνων τελευταία. Ωστόσο, συμπλήρωσε δέκα αγωνιστικές στη Jupiler League, χωρίς “τρίποντο”. Προέρχεται από τη “λευκή” ισοπαλία με αντίπαλο τη Σαρλερουά (0-0) εντός έδρας, ενώ νωρίτερα, πήρε το βαθμό με το 1-1 κόντρα στη Ζούλτε Βάρεχεμ με την οποία έχουν τον ίδιο στόχο της παραμονής στην κατηγορία. Στο αγωνιστικό σκέλος, είναι εκτός ο τραυματίας Ντ’Αρπινό. Δεν επιλέχθηκαν οι Μπόονεν, Μέντλεϊ, Ρότσα Σάντος, Οσίφο, Αμάντε, Βάιλιν, Κατελάρης, Μουσάγεφ, Μεμπούντε και Ντούρντοφ.