*22η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Γιοκοχάμα – Γκάμπα Οσάκα 2-0

*2-3 γκολ στα πέντε τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΓΚΑΜΠΑ ΟΣΑΚΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-1) από τη Μασίντα. Ο Ουέλτον Φελίπε έκανε το 1-0 μόλις στο 9′, προτού οι γηπεδούχοι μείνουν με δέκα στο 33′ (Χάντα). Απάντησαν οι Ντιούκ (45+1′), Φούχιο (61′ πεν.) και Σέντο (69′).

Μπήκε με περισσότερη όρεξη στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να προηγηθεί πριν τη συμπλήρωση 10′ με διαγώνιο σουτ του Ουέλτον Φελίπε, με την μπάλα να περνά κάτω από τα πόδια του αντίπαλου πορτιέρο. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την Γκάμπα Οσάκα που κατέρρευσε αφού έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές στο 33′.

Ήττα μετά από δέκα ολόκληρες αναμετρήσεις για το συγκρότημα του Πογιάτος (8-2-0). Παραμένοντας στους 38 βαθμούς έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει την Κασίμα, παράλληλα είδε την πρωτοπόρο Μασίντα να ξεφεύγει στο +5. Στις πέντε εντός έδρας αναμετρήσεις που προηγήθηκαν η Γκάμπα Οσάκα πανηγύρισε ισάριθμες νίκες: Πέτυχε 2+ γκολ στις τέσσερις και κράτησε το μηδέν στις δύο.

ΓΚΑΜΠΑ ΟΣΑΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΓΙΟΚΟΧΑΜΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από τη Σαγκάν Τόσου. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Γιοκογιάμα στο 53′.

Είχε την κατοχή μπάλας σε ολόκληρη τη διάρκεια της αναμέτρησης στην οποία, ωστόσο, δεν κατάφερε να δημιουργήσει πολλές απειλητικές στιγμές μπροστά από την αντίπαλη εστία. Πληγώθηκε από μία γρήγορη αντεπίθεση της Σαγκάν Τόσου, άγγιξε την ισοφάριση στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν σουτ του Ματέους κόντραρε αναγκάζοντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε μεγάλη απόκρουση.

Τρίτη σερί ήττα για τη Γιοκοχάμα, παραμένοντας στους 26 βαθμούς βρίσκεται στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος κι αρκετά μακριά από την πρώτη τριάδα. Στις εννέα τελευταίες εξόδους της επικράτησε μόνο της Σαπόρο (1-0) στις 23 Ιουνίου (δύο ισοπαλίες, έξι ήττες). Πανηγύρισε τη νίκη στις τρεις τελευταίες αναμετρήσεις με την Γκάμπα Οσάκα (διαφορά γκολ 6-1), ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.