29η αγωνιστική

*Η Γιόνσεπινγκ επικράτησε και στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Γκάις.

*No Goal και Under 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Γκάις – Γιόνσεπινγκ 0-1

ΓΙΟΝΣΕΠΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Εσκιλστούνα, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Άρβιντ Έρικσον στο 25ο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (48′, αυτ. 51′), εν τέλει ισοφάριση στο 76′ με τον Νόρντστρεμ.

Δεν έχει πάρει νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια της η Γιόνσεπινγκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Όσκαρ Γκαρθία Ροντρίγκες φιλοξενήθηκε από την Εσκιλστούνα, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Παρότι προηγήθηκε σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, δέχθηκε πολύ γρήγορα την ανατροπή με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Δεν το έβαλε κάτω όμως, πίεσε και προς το φινάλε έφερε το ματς στα ίσα. Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και το εντός 2-2 με τη Σκέβντε, βρίσκεται εντός των πλέι άουτ και στο -2 από την παραμονή. Επικράτησε μια φορά στα έξι πιο πρόσφατα εντός της (1-3-2).

Γιόνσεπινγκ Στατιστικά

*Goal/Goal τα επτά τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΓΚΑΪΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Βαστέρας, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε στο 33ο λεπτό, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (49′, 57′).

Τέλος έλαβε το νικηφόρο σερί των έξι αγώνων πρωταθλήματος για τη Γκάις. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρέντρικ Χόλμπεργκ φιλοξενήθηκε από τη Βαστέρας, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Παρότι προηγήθηκε σε ένα πρώτο ημίχρονο που ήταν ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, εν τέλει δέχθηκε την ανατροπή μετά την ανάπαυλα, με την αντίπαλο να είναι καλύτερη στο δεύτερο μέρος. Παρά την απώλεια, είναι μόνη δεύτερη και έχει την ευκαιρία τώρα να εξασφαλίσει την απευθείας άνοδο. Επικράτησε στα 3/4 τελευταία εκτός της.