* 17η αγωνιστική

* No Goal τα 5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επιστροφή στις ήττες για την Γιαγκελόνια, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την πληγωμένη αυτοπεποίθηση της Λέγκια την περασμένη Κυριακή και ηττήθηκε στη Βαρσοβία, πραγματοποιώντας κακό πρώτο ημίχρονο.

Είχε προηγηθεί το εντός έδρας 3-1 επί της Βίσλα Κρακοβίας και δύο “πλουσιοπάροχες” ισοπαλίες με Σλασκ (2-2 εκτός) και Πιαστ (3-3 εντός), στις οποίες ισοφάρισε στα τελευταία δευτερόλεπτα των αγώνων!

Ισχυρή στο Μπιάλιστοκ με ρεκόρ 4-4-1, εκεί έχει κατακτήσει τους 16/21 πόντους της στην Ekstraklasa, όπου έχει μία διαφορά ασφαλείας (+9) από την επικίνδυνη ζώνη.

Υπήρξαν κρούσματα Covid-19 στην ομάδα, δίχως να ανακοινωθούν ονόματα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από τη Λέγκια. Μονόλογος το πρώτο ημίχρονο για τη Λέγκια, απείλησε κυρίως από στημένες φάσεις. Σε δεύτερο χρόνο από μία τέτοια εξαργύρωσε την ανωτερότητά της στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Γιόχανσον. Η Γιαγκελόνια πήρε τον έλεγχο στο δεύτερο μέρος, πίεσε, απείλησε και από στημένες φάσεις, αλλά δεν βρήκε ισοφάριση.

ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της (δες το στη Betshop)

* Over 3.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας

ΓΚΟΡΝΙΚ ΛΕΤΖΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μπορεί να παραμένει ουραγός στην Ekstraklasa, ωστόσο την Τρίτη πανηγύρισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου, με διπλό-ανατροπή στην έδρα της Κορόνα Κιέλτσε!

Στο τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος ήταν η ίδια που έπεσε θύμα εντός έδρας ανατροπής από την Γκόρνικ Ζάμπρζε με το ίδιο σκορ (1-2)

Αποκούμπι το Κύπελλο για την Γκόρνικ Λέτζνα, οι τρεις τελευταίες της επιτυχίες ήταν στα νοκ άουτ. Ενδιάμεσα στο πρωτάθλημα μετρά 9 παιχνίδια δίχως “τρίποντο” (0-4-5), το μοναδικό της το πανηγύρισε στις 13 Σεπτεμβρίου! Μακριά από το γήπεδό της στο πρωτάθλημα έχει ρεκόρ 0-2-5 με συντελεστή τερμάτων 5-16.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη-πρόκριση επί της Κορόνα Κιέλτσε (1-2) για το Κύπελλο. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 25ο λεπτό, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο αντέδρασε. Γύρισε το ματς με γκολ των Ριμάνιακ στο 67’ και Σπιάτσκα στο 82’.