* Αήττητη η Τότεναμ στα 10 τελευταία μεταξύ τους (9-1-0) για την Πρέμιερ Λιγκ! Στο Craven Cottage μετράει 7 σερί διπλά!

* Στον 1ο γύρο (23/10): Τότεναμ – Φούλαμ 2-0

* Στο Λιγκ Καπ (29/08): Φούλαμ – Τότεναμ 1-1 (5-3 στα πέναλτι)

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΦΟΥΛΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από τη Γουλβς. Ο Αΐτ Νουρί (52’) άνοιξε σκορ για τη Γουλβς, με αυτογκόλ του Κέρνι (67’) έγινε το 2-0 και ο Ιβόμπι (90+8’) μείωσε για τη Φούλαμ.

Δεν κατάφερε να πετύχει τρεις σερί νίκες στην Πρέμιερ Λιγκ για πρώτη φορά στην ιστορία της και μπορεί να τα βάλει με την αναποτελεσματικότητά της στο ματς του περασμένου Σαββάτου στο “Μόλινιου” (0.83 – 2.70 xGoals).

Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Σίλβα, έχασε τετ α τετ αντεπίθεσης με τον Ουίλσον κι ακολούθως ο στόπερ Ανταραμπιόγιο σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι από πολύ πλεονεκτική θέση. Ξεκάθαρο ότι δεν την ήθελε η μπάλα, δέχθηκε το πρώτο γκολ σε στατική φάση, δίχως να έχει απειληθεί νωρίτερα. Πάνω στο σάστισμα έγινε το 2-0, με τυχερό τρόπο για τους γηπεδούχους, που έβγαλαν περισσότερη ένταση στο παιχνίδι τους μετά την ανάπαυλα. Πίεσε η Φούλαμ στο τελευταίο 20λεπτο και είχε μεγάλες ευκαιρίες να μειώσει νωρίτερα από την τελευταία φάση του ματς.

Επιστρέφει στο Craven Cottage, όπου έχει πετύχει ήδη 8 νίκες στην τρέχουσα Πρέμιερ Λιγκ, στις 10 είναι το ρεκόρ συλλόγου. Κέρδισε τα δύο τελευταία λονδρέζικα ντέρμπι εκεί, δεν έχει κερδίσει ποτέ 3 σερί στην 1η κατηγορία!

“Είναι πολύ δύσκολο να παίξεις απέναντί τους. Τους αντιμετωπίσαμε ήδη δύο φορές μέσα στην σεζόν και θα ήθελα να επαναλάβουμε την εμφάνιση του Carabao Cup, όταν αγωνιστήκαμε θαρραλέα και τους ελέγξαμε καλά.” δήλωσε ο κόουτς Σίλβα.

Με άδειο απουσιολόγιο ενόψει Τότεναμ ο Πορτογάλος, αφού επέστρεψε και ο Χιμένες (φορ). Δεν θα ξεκινήσει όμως ο Μεξικανός αφού είναι πίσω ακόμα στο κομμάτι της φυσικής κατάστασης.

ΦΟΥΛΑΜ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 5/8 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΤΟΤΕΝΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-4) επί της Άστον Βίλα. Σκόρερ οι Μάντισον (50’), Τζόνσον (53’), Σον (90+1’), Βέρνερ (90+4’), ενώ από το 65ο λεπτό η Άστον Βίλα έπαιζε με 10 παίκτες.

Η εντυπωσιακή, φθινοπωρινή Τότεναμ έχει επιστρέψει για τα καλά, η πληρότητα στη μεσαία γραμμή οδηγεί σε νέες πειστικές εμφανίσεις, όπως η εκδίκηση που πήρε από την Άστον Βίλα την Κυριακή στο Μπέρμιγχαμ, για να την πιάσει στο -2 με παιχνίδι λιγότερο.

“Σκάκι” το πρώτο ημίχρονο στο Villa Park, με την Τότεναμ να κυριαρχεί την κατοχή (70%) και να ψάχνει ιδέες για να διασπάσει την αμυντική 5αδα του Έμερι. Δεν προβληματίστηκε ανασταλτικά και χτύπησε σε μετάβαση με έξοχη συνεργασία. Από γκάφα στην κυκλοφορία της Βίλα ξεκίνησε το 0-2 και μετά την αποβολή των γηπεδούχων έκανε θραύση στους χώρους για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση. Κορυφαίος ο αρχηγός Σον που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης, με γκολ και δύο ασίστ.

Η ομάδα του Ποστέκογλου σκόραρε 2+ γκολ σε 6ο σερί εκτός έδρας παιχνίδι της Πρέμιερ, αλλά σήμερα θα ψάξει back to back διπλά για πρώτη φορά μετά τον Οκτώβρη. Αήττητη στα 6 τελευταία εκτός έδρας λονδρέζικα ντέρμπι (3-3-0).

Ένας μέσα, ένας έξω η κατάσταση στο κομμάτι των τραυματισμών, επέστρεψε στις προπονήσεις και είναι αρκετά πιθανό να μπει στην αποστολή ο Ρισάρλισον (φορ). Αντιθέτως, ο ταχύτατος στόπερ Φαν ντε Φεν αποκόμισε μυϊκό πρόβλημα στο Μπέρμιγχαμ και θα μείνει εκτός. Μακροχρόνιες οι απουσίες των Φόρστερ (κίπερ), Σεσενιόν (μπακ/χαφ), Σόλομον (εξτρέμ).