*17η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ερντρι – Φόλκερκ 4-0

*Οι πέντε τελευταίοι μεταξύ τους αγώνες έληξαν over 2,5, ανεξαρτήτως έδρας.

ΦΟΛΚΕΡΚ

Προηγούμενο ματς: Η Φόλκερκ κέρδισε άνετα και εύκολα με 0-6 εκτός έδρας την Γουίκ Ακάντεμι, ανοίγοντας το σκορ με τον Μπάρελ στο 41’, με τα άλλα πέντε τέρματα να έρχονται μετά το 60ο λεπτό, από τους ΜακΓκάφι (61’), Ολιβερ (63’, 70’ πεν.), Ντόναλντσον (84’), ΜακΚέι (87’).

Η Φόλκερκ δεν συνάντησε απολύτως κανένα πρόβλημα απέναντι στην ερασιτεχνική Βικ Ακάντεμι, κερδίζοντας την με 0-6 εκτός έδρας και περνώντας στην επόμενη φάση του κυπέλλου Σκοτίας. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της στους τρεις τελευταίους αγώνες της που είναι αήττητη, κερδίζοντας και το πιο πρόσφατο παιχνίδι της εντός έδρας, έπειτα από δύο σερί ήττες στο γήπεδό της.

Βρίσκεται ακόμη στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά απομακρύνθηκε στο -7 από την κορυφή και την απευθείας άνοδο, ενώ παραμένει σε απόσταση βολής, στο +2 συγκεκριμένα, από την πρώτη ομάδα που είναι εκτός πρώτης τετράδας και θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο.

Ο αμυντικός Γουάτσον και ο βασικός γκολκίπερ, Μόρισον, είναι τραυματίες εδώ και λίγο καιρό και απουσιάζουν από τις υποχρεώσεις της ομάδας.

Φόλκερκ Στατιστικά

*Εχει δύο σερί over 2,5

*Εχει 7/11 under 2,5 μαζί με N/G εντός έδρας

ΕΡΝΤΡΙ

Προηγούμενο ματς: Η Ερντρι έχασε 6-2 στην παράταση από την Νταντί, με την κανονική διάρκεια να λήγει 2-2. Προηγήθηκε με τον Γκάλαχερ στο 22’, αλλά βρέθηκε να χάνει από τέρματα των ΜακΜιούλαν (45’), Ρούντεν (54’), πριν ισοφαρίσει με τον Σμιθ στο 66’. Αλλά στο 90’ αποβλήθηκε παίκτης της και το «πλήρωσε» στην παράταση, εκεί που δέχθηκε τέσσερα γκολ από τους Γιάου (103’, 108’), Ρόμπερτσον (112’), ΜακΚόουαν (117’).

Η Ερντρι ηττήθηκε με το «βαρύ» 6-2 εκτός έδρας από την Νταντί, ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας, στο κύπελλο Σκοτίας, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τη συνέχεια του θεσμού, αλλά ουσιαστικά πλήρωσε την αποβολή παίκτη της. Μέχρι να έρθει αυτή ήταν ισόπαλη 2-2 απέναντι στην αντίπαλο της και πήγε και τον αγώνα στην παράταση!

Μάλιστα σε 90λεπτο είναι αήττητη εδώ και πέντε παιχνίδια, με τρεις νίκες. Βέβαια μακριά από το γήπεδό της έχει κερδίσει φέτος στο πρωτάθλημα μόνο τις δύο ουραγούς του βαθμολογικού πίνακα, τις Πίτερχεντ, Κλάιντ.

Διατηρείται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά έφτασε σε απόσταση βολής, στο -2 συγκεκριμένα, από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο.

Ο τερματοφύλακας Ράε και ο μέσος Φρίτζελ παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών, τιμωρημένος είναι ο αμυντικός Μπαλαντάιν που αποβλήθηκε για τρίτη φορά φέτος σε έναν αγώνα!