*Επαναληπτικός ημιτελικός των πλέι οφς για τη διεκδίκηση μίας θέσης στο επόμενο Championship Σκοτίας. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστούν και πέναλτι.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Έρντρι-Φόλκερκ 6-2

*Στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος: Έρντρι-Φόλκερκ 4-0, Φόλκερκ-Έρντρι 1-1. ¨Ερντρι-Φόλκερκ 2-3, Φόλκερκ-Έρντρι 2-2

ΦΟΛΚΕΡΚ

Προηγούμενο ματς: Η Φόλκερκ έχασε 6-2 εκτός έδρας από την Έρντρι σε έναν αγώνα που βρέθηκε να χάνει με 5-0 από γκολ των Ντέβενι (8’), ΜακΚέιμπ (14΄), Σμιθ (16’), Τέιλορ-Σινκλέρ (31’), Φορντάις (41’). Σκόραρε δύο γκολ μέσα σε εφτά λεπτά, με τους Ντόναλντσον (61’), Κένεντι (68’), αποκτώντας και αριθμητικό πλεονέκτημα στο 65’, με τον ΜακΚέιμπ στο 95 να διαμορφώνει το τελικό σκορ με πέναλτι, αφού είχε αποκατασταθεί η αριθμητική ισορροπία στο 90’.

Η Φόλκερκ ηττήθηκε με το “βαρύ” 6-2 εκτός έδρας από την Ερντρι στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα να βρίσκεται με το ένα πόδι εκτός συνέχειας για την διεκδίκηση της ανόδου. Πόσο μάλλον όταν στα πέντε τελευταία παιχνίδια στο γήπεδό της έχει δύο σερί ήττες και δεν κερδίζει, μετά από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες!

Πάντως ο προπονητής της, Τζον ΜακΓκλιν, παραμένει αισιόδοξος και ζήτησε από τους παίκτες του να τα δώσουν όλα και να πιστέψουν στην ανατροπή, φτάνει να αμυνθούν πολύ καλύτερα από το πρώτο παιχνίδι.

Χτύπησαν και απουσιάζουν οι αμυντικοί Ρόου, , τιμωρημένος είναι ο επιθετικός Άλαν

Φόλκερκ Στατιστικά

*Εχει εφτά σερί over 2,5

*Εχει 12/19 over 2,5 εντός έδρας, 11/18 στο πρωτάθλημα

*Εχει 11/19 G/G εντός έδρας, 10/18 στο πρωτάθλημα

ΕΡΝΤΡΙ

Προηγούμενο ματς: Η Ερντρι κέρδισε 6-2 εντός έδρας την Φόλκερκ, “καθαρίζοντας” σχετικά νωρίς το παιχνίδι, αφού προηγήθηκε 5-0 με γκολ των Ντέβενι (8’), ΜακΚέιμπ (14΄), Σμιθ (16’), Τέιλορ-Σινκλέρ (31’), Φορντάις (41’). Αργότερα δέχθηκε δύο γκολ μέσα σε εφτά λεπτά, με τους Ντόναλντσον (61’), Κένεντι (68’), έχοντας μείνει και με 10 παίκτες στο 65’, αλλά πέτυχε και έκτο τέρμα με τον ΜακΚέιμπ στο 95 με πέναλτι, αφού είχε αποκατασταθεί η αριθμητική ισορροπία στο 90’.

Η Ερντρι κέρδισε 6-2 εντός έδρας την Φόλκερκ, σκοράροντας 10 γκολ στους δύο τελευταίους αγώνες της που κέρδισε! Και ειδικά μακριά από την έδρα της έχει τρεις νίκες στους τέσσερις πιο πρόσφατους αγώνες της που δεν χάνει. Επομένως μοιάζει να έχει τον πρώτο λόγο για να πάρει την πρόκριση στον τελικό ώστε να διεκδικήσει την επιστροφή της στο Championship μετά από καιρό.

Χτύπησε ο αμυντικός Τέιλορ Σινκλέρ με τη συμμετοχή του αμφίβολη απόψ, τιμωρημένος είναι ο τερματοφύλακας της Ράε.