ΓΙΑΡΟ

Δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα η Γιάρο, η οποία υπέστη την ήττα με 1-0 από την Εκένας, εκτός έδρας. Για πρώτη φορά έπεσε στην προτελευταία θέση της κατάταξης, έχοντας συλλέξει εννιά με παιχνίδι λιγότερο ωστόσο από τις υπόλοιπες ομάδες. Δεν δικαιώνει κανέναν απολύτως για το τραγικό ξεκίνημα που πραγματοποιεί. Στόχος άλλωστε είναι η απευθείας άνοδος, απέχοντας από την κορυφή δέκα πόντους. Στο 2-2-2 το σερί της στις τελευταίες αναμετρήσεις της. Χωρίς νίκη στις φετινές εντός έδρας εμφανίσεις της (0-2-1 όλα Under 2.5). Ψάχνει εκ νέου ένα καινούργιο ξεκίνημα και ελπίζει να το βρει στο εντός έδρας με την Γκριφκ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Εκένας.

Στατιστικό: Τρία σερί Under 2.5 μετράει η Γιάρο στα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

ΓΚΡΙΦΚ

Η Γκριφκ από την πλευρά της αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Τζαζ Πόρι, εντός έδρας. Πίσω στο σκορ στο 19’, ισορρόπησε άμεσα με γκολ έξι λεπτά αργότερα (25’). Στην επανάληψη είχε κατοχή, έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να φτάσει στη νίκη, αλλά δεν τα κατάφερε. Για απώλεια βαθμών έκανε λόγο μετά το τέλος του παιχνιδιού ο τεχνικός Λουομάνπαα, και είχε απόλυτο δίκιο, καθώς υποδεχόταν την ουραγό της κατηγορίας. Τρέχει ρεκόρ 2-2-2 στις τελευταίες της εμφανίσεις στο πρωτάθλημα (τα τρία πιο πρόσφατα ήρθαν 2-3 γκολ). Βρίσκεται στην πέμπτη θέση της κατάταξης, με 11 πόντους στη συλλογή της. Αποκαρδιωτική η εικόνα που παρουσιάζει στις μέχρι τώρα εξόδους της, καθώς μετράει τρεις ήττες, χωρίς να καταφέρει να βρει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα (τρία σερί No/Goal).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Τζαζ Πόρι.

Στατιστικό: Τρία σερί Under 2.5 μετράει η Γκριφκ στα τελευταία της παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.