*Τρίτος προκριματικός γύρος του Τσάμπιονς Λιγκ. Διπλές αναμετρήσεις, δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα της Σέριφ Τίρασπολ (10/08).

*Η νικήτρια του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει μία εκ των Ντινάμο Ζάγκρεμπ και Λέγκια Βαρσοβίας στον επόμενο γύρο.

*Είναι η πρώτη επίσημη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στην ιστορία τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ (Σερβία, 50)

Ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα, καθώς επιβλήθηκε της Σπαρτάκ Σουμπότιτσα (1-3) εκτός έδρας. Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη για το συγκρότημα του Ντέγιαν Στάνκοβιτς, έπειτα και από το επιβλητικό 5-0 εναντίον της Καϊράτ Αλμάτι για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, ο Ερυθρός Αστέρας δεν ήταν καλός, έχασε με σκορ 2-1 και έπρεπε να κάνει ανατροπή με δύο τέρματα διαφορά. Ανταποκρίθηκε άψογα και έσβησε οποιαδήποτε αμφιβολία για το ποια ομάδα ήταν ανώτερη. Όσον αφορά το πρωτάθλημα, μετρά δύο νίκες και μία ισοπαλία σε τρεις αναμετρήσεις.

Γενικά, ο Ερυθρός Αστέρας είναι κυρίαρχος τα τελευταία χρόνια στη Σερβία και κατέκτησε ακόμη ένα πρωτάθλημα με ευκολία. Ανέβηκε στην κορυφή απ’ την πρώτη αγωνιστική, δεν έπεσε ποτέ από εκεί, τερμάτισε με 35 νίκες σε 38 αγώνες, δίχως ήττα, ενώ σκόραρε 114 γκολ! Δεν έχει υποστεί μεγάλες αλλαγές με τον Αλεξάνταρ Ντράγκοβιτς (Λεβερκούζεν), ο οποίος έπαιξε στο Euro με την Αυστρία, να αποτελεί την κορυφαία προσθήκη. Όσον αφορά την αποστολή, δεν υπάρχουν σημαντικά προβλήματα απουσιών, που να επηρεάζουν την ενδεκάδα. Δίνονται αμφίβολοι οι Μπάμπιτς και Πάβκοφ.

Προηγούμενο παιχνίδι: Επικράτησε με σκορ 1-3 εκτός έδρας της Σπαρτάκ Σουμπότιτσα, για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 5’ ο Ίβανιτς σκόραρε για το 0-1, όμως στο 26’ το αυτογκόλ του Πάνκοφ έκανε το 1-1. Στο 39’ ο Μπεν σκόραρε εκ νέου για τον Ερυθρό Αστέρα για το 1-2 του ημιχρόνου. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Κρστοβιτς πέτυχε τρίτο γκολ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ερυθρός Αστέρας Στατιστικά

*3/5 ματς με N/G (δες το στη stoiximan)

*3/5 αναμετρήσεις έληξαν με over 2.5

*39 ματς δίχως ήττα ως γηπεδούχος

21+ Παίξε υπεύθυνα | Αρμόδιος Ρυθμιστής MGA

ΣΕΡΙΦ ΤΙΡΑΣΠΟΛ ΑΝΑΛΥΣΗ (Μολδαβία, 108)

Η Σέριφ Τίρασπολ είναι σε πολύ καλή κατάσταση αγωνιστικά και ψυχολογικά το τελευταίο διάστημα, καθώς προέρχεται από πέντε διαδοχικές νίκες. Στο πιο πρόσφατο ματς που έδωσε, επικράτησε της Φλορέστι (1-3) εκτός έδρας, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη στο νέο πρωτάθλημα, αφού ηττήθηκε στην πρεμιέρα από την Μπάλτσι με σκορ 0-1 εκτός έδρας. Από τότε ωστόσο, έπαιξε δύο προκριματικούς γύρους για το Τσάμπιονς Λιγκ και τους πέρασε αμφότερους με δύο νίκες σε κάθε σειρά. Αρχικά, με αντίπαλο την Τέουτα και συνολικό σκορ 5-0 και στην συνέχεια απέκλεισε την Αλασκέρτ με συνολικό σκορ 4-1.

Η ομάδα του Γιούρι Βερνίντουμπ ξεκίνησε χωρίς νίκη σε δύο επίσημες αναμετρήσεις εντός συνόρων, καθώς έχασε στα πέναλτι το Σούπερ Καπ, από τη Σφίντουλ Γκεόργκε (2-2). Όσον αφορά την αποστολή είναι εκ νέου εκτός ο μέσος Μπλιζνιτσένκο, διότι αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Δύσκολα θα κάνει πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα ο Ουκρανός προπονητής, αφού είχε καλή χημεία στα τέσσερα προηγούμενα παιχνίδια στα προκριματικά.

Προηγούμενο παιχνίδι: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-3 εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Φλορέστι, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 17’ ο Γιανσάνε σκόραρε για το 0-1, όμως στο 33’ ο Κόμπετς ισοφάρισε για το 1-1 του ημιχρόνου. Στο 59’ ο Ράντελιτς έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη Σέριφ, ενώ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Μπίζιακ σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.