5η αγωνιστική

*Η ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη θέση περνά στη φάση των “16”, η δεύτερη παίζει με ομάδα που έρθει ως τρίτη από το Τσάμπιονς Λιγκ και η τρίτη του ομίλου συνεχίζει στο Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ.

*Α’ Γύρος: Λουντογκόρετς – Ερυθρός Αστέρας 0-1

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ο Ερυθρός Αστέρας είναι σε καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα και γενικά πραγματοποιεί μια ικανοποιητική πορεία στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Στο πιο πρόσφατο ματς που έδωσε, επικράτησε της Μλάντοστ Λουτσάνι (1-5) εκτός έδρας, παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο και το ημίχρονο ήταν στο 1-1. Παρ’ όλα αυτά το συγκρότημα του Ντέγιαν Στάνκοβιτς δεν είναι στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος, υπολείπεται έξι πόντους της Παρτίζαν, με ένα παιχνίδι λιγότερο.

Στο πλαίσιο του Γιουρόπα Λιγκ, η εκκίνηση ήταν εξαιρετική με δύο νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές, όμως για την τρίτη “στροφή” των ομίλων, είχε την πρώτη απώλεια ύστερα από το 1-1 στη Δανία με αντίπαλο τη Μίντιλαντ. Στο πιο πρόσφατο παιχνίδι που έδωσε στον όμιλο, υπέστη την πρώτη ήττα και μάλιστα εντός έδρας, από τη Μίντιλαντ, με σκορ 0-1. Όσον αφορά την αποστολή, ο Στάνκοβιτς δεν έχει στη διάθεσή του τον αμυντικό Ντέγκενεκ και τον μέσο Γκόμπελιτς οι οποίοι είναι τιμωρημένοι.

Προηγούμενο παιχνίδι: Επικράτησε με σκορ 0-1 της Μλάντοστ Λουτσάνι, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, εκτός έδρας. Μόλις στο 8’ ο Μπόγιοβιτς σκόραρε για το 1-0, όμως στο 30’ ο Κάταϊ ισοφάρισε σε 1-1 για το ημίχρονο. Στο 54’ ξανά ο Κάταϊ ολοκλήρωσε την ανατροπή και στο 65’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Νωρίτερα, στο 59’ ο Κάνγκα και στο 61’ ο Ίβανιτς πέτυχαν ακόμα δύο γκολ.

Ερυθρός Αστέρας Στατιστικά

*3/5 ματς με N/G (δες το στη bwin)

*4/6 αναμετρήσεις είχαν over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 5/10 ματς εντός έδρας

Παίξε Νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Λουντογκόρετς είναι γνωστό ότι εντός συνόρων είναι πολύ δυνατή και δεν προκαλεί έκπληξη το γεγονός ότι παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, παρά την πρόσφατη ήττα. Συγκεκριμένα, σκόραρε έχασε από την ΤΣΣΚΑ Σόφιας 1948 (2-0) εκτός έδρας, σ’ ένα παιχνίδι που έγινε ειδικών συνθηκών, αφού έμεινε με δέκα παίκτες από το πρώτο δεκάλεπτο. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα στα πρόσφατα πέντε ματς σε όλες τις διοργανώσεις. Όσον αφορά την πορεία της στο Γιουρόπα Λιγκ δεν έχει σημειώσει νίκη σε τέσσερις αγωνιστικές και αναμενόμενα είναι στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο ματς της προηγούμενης αγωνιστικής, έχασε στην έδρα της Μπράγκα με σκορ 4-2. Στην πρεμιέρα των ομίλων απέσπασε ισοπαλία στη Δανία με αντίπαλο τη Μίντιλαντ, ενώ για τη δεύτερη και τρίτη αγωνιστική, έχασε εντός έδρας με σκορ 0-1 από τον Ερυθρό Αστέρα και τη Μπράγκα, αντίστοιχα. Στο αγωνιστικό σκέλος ενόψει της τρίτης αγωνιστικής, δεν είναι διαθέσιμος ο Βάντερσον λόγω τραυματισμού. Λείπουν επίσης, οι Ιγίνιο Μαρίν και Κάουλι.

Προηγούμενο παιχνίδι: Γνώρισε την ήττα με σκορ 2-0 εκτός έδρας από την ΤΣΣΚΑ Σόφιας 1948, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 8’ αποβλήθηκε ο Βερντόν για τη Λουντογκόρετς και στο 48’ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Τσότσεφ. Στο 81’ ο Ρούσεφ πέτυχε δεύτερο τέρμα και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.