*3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Αναμετρήσεις εντός και εκτός έδρας. Προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου, με τη τρίτη ομάδα να συνεχίζει την πορεία της στο Κόνφερενς Λιγκ.

*Είναι η πρώτη φορά που θα αναμετρηθούν οι δύο ομάδες.

*Η Φερεντσβάρος έχει αναμετρηθεί οκτώ φορές με ομάδα από τη Σερβία, μετρώντας 4 νίκες και 2 ισοπαλίες (4-2-2).

*Ο Ερυθρός Αστέρας έχει έρθει αντιμέτωπος με ομάδα από την Ουγγαρία οκτώ φορές, παίρνοντας μόλις 2 νίκες και 1 ισοπαλία (2-1-5).

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Μπλάντοστ, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Σερβίας. Το 0-1 ο Ίβανιτς στο 12’ και το 0-2 ο Κατάι στο 70’. Το 0-3 πέτυχε ο Ίβανιτς με δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 84’, ενώ το τελικό 0-4 διαμόρφωσε ο Κάνγκα με πέναλτι στο 87’.

Εύκολη επικράτηση για την Ερυθρό Αστέρα που συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις και τα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Κυριάρχησε στο ματς από νωρίς, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη μπήκε αποφασισμένη να «καθαρίσει» το ματς και το πέτυχε, βρίσκοντας τρεις ακόμα φορές το δρόμο προς τα δίχτυα. Αμυντικά ήταν σταθερή, κράτησε μακριά από την εστία της τις απειλές των γηπεδούχων και διατήρησε το μηδέν παθητικό.

Την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση για τη φετινή σεζόν θέλει να αποσπάσει σήμερα, βρίσκοντας μπροστά της την πρωτοπόρο του ομίλου. Είναι σε καλή κατάσταση, έχει βρει ρυθμό μετά την εκτός έδρας ήττα από τη Τραμπζονσπόρ (2-1) και γνωρίζει πως είναι υποχρεωμένη να πάρει το τρίποντο σήμερα προκειμένου να έχει ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση. Δεν εκμεταλλεύτηκε την έδρα της ούτε στην πρεμιέρα, καθώς ηττήθηκε από τη Μονακό (0-1), ενώ έκτοτε έδωσε μόλις μία αναμέτρηση μπροστά στο κοινό της, κερδίζοντας τη Νάπρεντακ (1-0). Δείχνει σταθερότητα αμυντικά το τελευταίο διάστημα, έχοντας κρατήσει το μηδέν στα τελευταία τρία ματς ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, την ώρα που μεσοεπιθετικά είναι τρομερά αποτελεσματική, μετρώντας πέντε σερί παιχνίδια στα οποία βρήκε δίχτυα.

Ερυθρός Αστέρας Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Κετσκεμετί, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Ουγγαρίας. Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Νάγκι, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του (27’, 34’ με πέναλτι).

Ήττα παρά την πολύ καλή εμφάνιση για τη Φερεντσβάρος. Μέτριο πρώτο μέρος, είχε μεν ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί καμία από αυτές, μένοντας στο μηδέν. Αντιθέτως οι γηπεδούχοι ήταν αποτελεσματικότεροι, παίρνοντας «ασφαλές» προβάδισμα στο ημίχρονο. Στην επανάληψη το γήπεδο «έγειρε» υπέρ της, σφυροκοπώντας συνεχώς την αντίπαλη άμυνα και εστία, αλλά βρήκε σε τρομερή μέρα τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Δεν αναμένεται να την πτοήσει ιδιαίτερα η ήττα αυτή, καθώς είναι απόλυτα συγκεντρωμένη στο αποψινό δύσκολο παιχνίδι. Τέταρτη σερί εκτός έδρας αναμέτρηση σε όλες τις διοργανώσεις, προέρχεται από δύο νίκες κόντρα σε Μονακό (0-1) και Μπιτσκέι (0-2), αλλά και από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Είναι σε γενικές γραμμές σε εξαιρετική κατάσταση, παίζει γρήγορο και δημιουργικό ποδόσφαιρο, ενώ συνηθίζει να είναι και τρομερά αποτελεσματική στο επιθετικό της κομμάτι, αποτυγχάνοντας να βρει δίχτυα μόλις σε ένα από τα παιχνίδια που έδωσε σε όλες τις διοργανώσεις. Γνωρίζει πως δεν θα έχει σε καμία περίπτωση εύκολο έργο σήμερα, καθώς το γήπεδο αναμένεται κατάμεστο, κάτι που θα ρίξει αρκετή πίεση πάνω της, όμως έδειξε και στο ματς εναντίον της Μονακό πως δεν φοβάται καμία ομάδα και πως προσπαθεί να κοντράρει πάντα στα ίσα.