*Πρώτος γύρος του κυπέλλου Κύπρου. Οι αγώνες είναι μονοί και νοκ άουτ. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν δεν βγει νικητής η πρόκριση κρίνεται στα πέναλτι.

ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ (Α’ Εθνική)

Η Ενωση Νέων Παραλιμνίου κατάφερε να πάρει ένα βαθμό με το 0-0 που έφερε στο γήπεδο της Νέας Σαλαμίνας, σε ένα παιχνίδι που δεν είχε πολλές φάσεις, αλλά στο 83ο λεπτό καταλογίστηκε πέναλτι εις βάρος της, το οποίο ήταν πολύ αυστηρό, το οποίο τελικά δεν της κόστισε, αφού ο αντίπαλος ποδοσφαιριστής σημάδεψε το δοκάρι. Είναι πάντα στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στο +4 από την τελευταία θέση και στο -9 από την πρώτη εξάδα.

Ο νέος της προπονητής της, Κάριτ Φελκ, έμεινε ικανοποιημένος από την εμφάνιση των παικτών του, λέγοντας απλά πως όταν άρχισε ο αντίπαλος τους να παίζει πιο γρήγορα και πιο δυνατά, ξέχασαν αυτά που τους είχε πει. Αλλά σε γενικές γραμμές είναι αρκετά ευχαριστημένος από την απόκτηση τεσσάρων βαθμών στα πρώτα τρία παιχνίδια του στον πάγκο της Ενωσης.

Επιστρέφει από τιμωρία, σε σχέση με τον αγώνα πρωταθλήματος, ο Κολοκούδιας (ΕΠ). αλλά παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο Κοσμάς (ΜΕ). Και παρόλο που ο Φελκ αναμένεται να κάνει κάποιες αλλαγές στην ενδεκάδα, στόχος είναι η πρόκριση στην επόμενη φάση.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Ενωση Νέων Παραλιμνίου έφερε 0-0 εκτός έδρας με την Νέα Σαλαμίνα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της είχαν 2-3 γκολ.

Το ΕΝΠ – Διγενής παίζει στην Interwetten

ΔΙΓΕΝΗΣ ΒΟΡΟΚΛΙΝΗΣ (Β’ Εθνική)

Ο Διγενής επέστρεψε στις νίκες έπειτα από πέντε παιχνίδια, επικρατώντας 3-1 εντός έδρας της ΜΕΑΠ, ξεκολλώντας από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Βέβαια παραμένει εντός ζώνης υποβιβασμού, ισόβαθμη με ομάδα που είναι στις θέσεις παραμονής, αλλά υστερώντας κατά ένα γκολ στη διαφορά τερμάτων. Αξίζει να σημειωθεί πως μακριά από την έδρα του δεν έχει καταφέρει ακόμη να κερδίσει φέτος, με τρεις σερί ήττες, τέσσερις στα έξι παιχνίδια που έχει δώσει. Διαθέτει τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας.

Προηγούμενο παιχνίδι: Ο Διγενής Βοροκλίνης κέρδισε 3-1 εντός έδρας την ΜΕΑΠ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 4/6 G/G και over 2,5 εκτός έδρας.