*6η αγωνιστική

*GG στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΕΜΠΟΛΙ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από την Ίντερ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντιμάρκο στο 51′.

Στο ντεμπούτο του Αουρέλιο Αντρεατζόλι στην τεχνική ηγεσία της, η Έμπολι πέτυχε ένα ιστορικό, αλλά άκρως αρνητικό ρεκόρ στη Σέριε Α! Η ήττα από την Ίντερ στο “Carlo Castellani” ήταν η πέμπτη σερί σε ισάριθμες αγωνιστικές από το ξεκίνημα της σεζόν, διάστημα στο οποίο δεν κατάφερε ούτε να σκοράρει (σ.σ. δέχτηκε συνολικά 13 γκολ).

Φυσιολογικά βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, σήμερα καλείται να αντιδράσει με μία αντίπαλο στα μέτρα της, όπως είναι η Σαλερνιτάνα. Οι “ατζούρι” παραμένουν αήττητοι σε τέσσερις αναμετρήσεις με τη Σαλερνιτάνα (2-2-0): Σκόραραν και δέχτηκαν γκολ σε όλες. Ενοχλήσεις νιώθουν οι Καπούτο και Ισμαίλι, η συμμετοχή τους κρίνεται αμφίβολη. Αυξάνουν οι πιθανότητες να βρεθεί στο βασικό σχήμα ο Ντέστρο.

ΕΜΠΟΛΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δεν σκόραρε στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Φροζινόνε. Ο Ρομανιόλι άνοιξε το σκορ στο 12′, απάντησαν οι γηπεδούχοι στο 52′ με Ζοβάνε Καμπράλ.

Ούτε κόντρα στη νεοφερμένη Φροζινόνε κατάφερε να σπάσει το ρόδι στη Σέριε Α η Σαλερνιτάνα. Στάθηκε εξαιρετικά άτυχη στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, μόλις στο 10′ ο Ζοβάνε Καμπράλ είδε την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων, οι οποίοι προηγήθηκαν δύο λεπτά αργότερα. Τα χρειάστηκε η “γκρανάτα” στη συνέχεια, καθώς δέχτηκε τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να βρεθεί με δύο γκολ πίσω. Τα δεδομένα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, ανέλαβε πρωτοβουλίες καταφέρνοντας, απλά, να ισοφαρίσει.

“Οι ποδοσφαιριστές δουλεύουν με την καλύτερη δυνατή διάθεση για να πανηγυρίσουμε τη νίκη”, είπε ο προπονητής Πάουλο Σόουζα. Στις οχτώ τελευταίες επισκέψεις της στην έδρα της Έμπολι η “γκρανάτα” έχει απολογισμό δύο ισοπαλίες και έξι ήττες (σ.σ. δεν σκόραρε στις τέσσερις). Στην αποστολή επέστρεψε ο βασικότατος Ντιά, ωστόσο φαντάζει δύσκολο να πάρει άμεσα θέση βασικού.