* Σημειώθηκε over 2,5 στα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Παλέρμο για το πρωτάθλημα.

* Η Παλέρμο δέχθηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Έμπολι διατήρησε ανέπαφη την εστία της στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Παλέρμο σε όλες τις διοργανώσεις.

ΕΜΠΟΛΙ

Μόλις μία νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει η Έμπολι στις έξι τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, αυτή με αντίπαλο την Κάλιαρι (2-0 εντός έδρας) στις 17 Δεκεμβρίου. Στις υπόλοιπες σημείωσε μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Στην τελευταία αγωνιστική του 2016 το συγκρότημα του Μαρτουσιέλο δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Αταλάντα, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Μκεντλίντζε στο 51’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 74’ από τον Κεσί. Την ανατροπή των δεδομένων, και παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση, διαμόρφωσε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντ’ Αλεσάντρο. Στις εννέα συνολικά εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Έμπολι για την ίδια διοργάνωση σημείωσε δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες (5-15 τα γκολ).

«Επιστρέφουμε στους αγωνιστικούς χώρους θέλοντας να πετύχουμε το στόχο μας. Τις τελευταίες μέρες δείξαμε πως κινούμαστε στη σωστή κατεύθυνση», υπογράμμισε αρχικά στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Έμπολι, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Η αναμέτρηση κόντρα στην Παλέρμο θα είναι πολύ σημαντική για εμάς, όχι όμως καθοριστική». Η τελευταία εντός έδρας νίκη της Έμπολι με αντίπαλο την Παλέρμο σε όλες τις διοργανώσεις χρονολογείται στις 5 Οκτωβρίου του 2014 (3-0). Αξίζει να σημειώσουμε πως η Έμπολι βρίσκεται οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα με τους 14 βαθμούς που έχει συγκεντρώσει μετά το πέρας 18 αγωνιστικών.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 2-1 γνώρισε η Έμπολι από την Αταλάντα, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε no-goal στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Έμπολι για το πρωτάθλημα.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΠΑΛΕΡΜΟ

Για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν η Παλέρμο παραμένει αήττητη για δύο σερί αγωνιστικές στο πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Κορίνι επικράτησε της Τζένοα (4-3 εκτός έδρας), ενώ παράλληλα μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Πεσκάρα (1-1 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία στις 22 Δεκεμβρίου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 33’ με τον Κουάισον. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Μπιράγκι. Στις έξι τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι Σικελοί για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν μία νίκη, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Σε όλες σημειώθηκε goal-goal, ενώ στις πέντε σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ.

«Το να πάρουμε τη νίκη κόντρα στην Έμπολι θα μας επιτρέψει να μειώσουμε την απόσταση από τη ζώνη ασφαλείας του πρωταθλήματος. Οι ποδοσφαιριστές μου δούλεψαν πολύ καλά τη διάρκεια των διακοπών τους. Είμαστε έτοιμοι να πραγματοποιήσουμε μία σπουδαία εμφάνιση», υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Παλέρμο, ενώ στη συνέχεια είπε: «Θα ξεκινήσουμε την αναμέτρηση δυνατά, παραμένοντας συγκεντρωμένοι σε όλη τη διάρκεια αυτής». Η τελευταία εκτός έδρας νίκη της Παλέρμο επί της Έμπολι σε όλες τις διοργανώσεις χρονολογείται στις 12 Φεβρουαρίου του 2006 (1-0). Σύμφωνα με τα ιταλικά ΜΜΕ ο επιθετικός Κασάνο σκέφτεται σοβαρά να μετακομίσει στην Παλέρμο. Ο πρόεδρος της τελευταίας, Μαουρίτσιο Τζαμπαρίνι, είναι έτοιμος να του προσφέρει ένα συμβόλαιο ανάλογο με αυτού που έχει στη Σαμπντόρια.

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Παλέρμο και Πεσκάρα στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (1-1), στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Παλέρμο αγνοεί τη νίκη στα 12 από τα 13 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (παίξτο στην Magicbet)