*Ρεβάνς για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί θα πάρει το εισιτήριο για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, ενώ η ηττημένη θα συνεχίσει σε αυτούς του Κόνφερενς Λιγκ.

*Στο πρώτο παιχνίδι, Φενερμπαχτσέ – Ελσίνκι 1-0: Το τέρμα του Γκιουμουσκαγιά στο 65ο λεπτό, ήταν και αυτό που έκρινε την αναμέτρηση, δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης στη Φενερμπαχτσέ.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΕΛΣΙΝΚΙ ΑΝΑΛΥΣΗ (Φινλανδία, 168)

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την Ελσίνκι. Για την ακρίβεια, την Δευτέρα, η ομάδα του Τόνι Κόσκελα φιλοξενήθηκε από τη Λάχτι, για το πρωτάθλημα Φινλανδίας, στην έδρα της οποίας πανηγύρισε το διπλό, επικρατώντας με 0-1. Μπορεί να μην έπιασε το μέγιστο της απόδοσης της, ωστόσο και πάλι ήταν καλύτερη, ενώ αν ήταν και λιγάκι πιο εύστοχη, το σκορ θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο. Έφτασε έτσι τους 44 βαθμούς και είναι μόνη, στο +9 από τη δεύτερη Κουόπιο και με παιχνίδι περισσότερο.

Τώρα, στρέφει την προσοχή της στην αποψινή ρεβάνς με τη Φενερμπαχτσέ, όπου για να πάρει αυτή την πρόκριση για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, θα πρέπει να επικρατήσει με πάνω από δυο τέρματα διαφορά. Το φετινό ευρωπαϊκό της ταξίδι ξεκίνησε από τον πρώτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου και απέκλεισε με δυο νίκες (3-1 εντός, 0-4 εκτός) τη Μπουντούτσνοστ, για να μείνει εκτός από τη Μάλμε (2-1 εκτός, 2-2 εντός). Συνεχίζει έτσι μέσω του Γιουρόπα Λιγκ, όπου στον προηγούμενο προκριματικό, άφησε εκτός συνέχειας τη Νέφτσι Μπακού (2-2 εκτός, 3-0 εντός).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Λάχτι, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα του Μπράουνι στο έβδομο λεπτό, έκρινε και την αναμέτρηση.

Ελσίνκι Στατιστικά

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της. (δες το στο Pamestoixima.gr)

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ (Τουρκία, 86)

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έχει ξεκινήσει τις υποχρεώσεις της για τη φετινή σεζόν, η Φενερμπαχτσέ. Την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Βίτορ Περέιρα υποδέχθηκε την Αντάλιασπορ, για το πρωτάθλημα Τουρκίας, κόντρα στην οποία κατάφερε να επικρατήσει με 2-0. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, καθώς ήταν με διαφορά καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, παρότι έπαιξε και με ορισμένες αλλαγές. Έκανε έτσι το 2×2, μετά και το διπλό επί της Αντάνα Ντεμίρσπορ (0-1), στην πρεμιέρα.

Ταξίδεψε στη Φινλανδία, με μοναδικό στόχο την υπεράσπιση του υπέρ της 1-0 στο ματς της προηγούμενης εβδομάδας. Οπότε και παίζει για δυο αποτελέσματα, καθώς προκρίνεται ακόμη και με ισοπαλία. Θυμίζουμε, ότι επέστρεψε φέτος στην Ευρώπη, μετά΄από δυο χρόνια απουσίας. Πρόκειται για μια ομάδα με αρκετές παραστάσεις εκτός συνόρων, τη σεζόν 2012-2013 μάλιστα έφτασε μέχρι και τα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, όπου και αποκλείστηκε από τη Μπενφίκα (νίκη 1-0 εντός, ήττα 3-1 εκτός).

Στην αποστολή της βρίσκονται οι Αλτάι Μπαγιντίρ, Μπερκέ Εζέρ, Οσμέν Ερτουγκλούρ Τσετίν, Σερντάρ Αζίζ, Ατίλα Σάλαϊ, Μαρσέλ Τισεράντ, Ναζίμ Σανγκαρέ, Μπράιτ Οσαγί-Σαμούελ, Φερντί Καντίογλου, Λουίζ Γκουστάβο, Χοσέ Σόσα, Μερτ Χακάν Γιαντάς, Φατίχ Σανλιτούρκ, Μεσούτ Οζίλ, Μίχα Ζάιτς, Μουχάμεντ Γκιουμουσκαγιά, Αρντά Γκιουλέρ και Ένερ Βαλένσια.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Αντάλιασπορ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Ζάιτς στο 89ο λεπτό, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Βαλένσια, στις καθυστερήσεις.