ΕΚΕΝΑΣ

Σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι με γκολ εκατέρωθεν και ανατροπές στο σκορ η Εκένας γνώρισε την ήττα με 5-3 στην έδρα της Ούλου. Προηγήθηκε στο 11’, η αντίπαλος γύρισε το παιχνίδι μέχρι το 31’ (2-1), αλλά η ίδια ισοφάρισε πριν τη λήξη του πρώτου μέρους (2-2). Στην επανάληψη μπήκε πάλι σε θέση οδηγού στο 60’ (2-3), στο 87’ ισοφαρίστηκε και η Ούλου πιο αποφασισμένη στις καθυστερήσεις πήρε τη νίκη, πετυχαίνοντας δύο γκολ (91’, 97’), με την Εκένας να ολοκληρώνει το ματς με δέκα ποδοσφαιριστές. Πρώτη ήττα έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές αήττητη (3-1-0), έπεσε στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με δέκα πόντους στη συλλογή της. Αποτελεσματική στις φετινές εντός έδρας εμφανίσεις της, μετρώντας απολογισμό 2-1-0 με 7-3 τέρματα. Τιμωρημένος ο σημαντικός Έκστρεμ (ΜΕ 7/3).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 5-3 από την Ούλου.

Στατιστικό: 5/6 Over 2.5 μετράει η Εκένας στα τελευταία της παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

ΓΙΑΡΟ

Από την άλλη πλευρά η Γιάρο έδειξε ψυχη και πήρε το «διπλό» στην έδρα της Κότκα (2-1), παρότι αγωνίστηκε για παραπάνω από 40’ με παίκτη λιγότερο. Ιδανικό ξεκίνημα, αφού πήγε στα αποδυτήρια με προηγούμενη 2-0. Στην επανάληψη η αντίπαλος μείωσε στο 48’ με πέναλτι και η συνέχεια ήταν ιδιαίτερα δύσκολη μετά την αποβολή που δέχθηκε (50’). Κατάφερε να κρατήσει ωστόσο το υπέρ της 2-1 και να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη. Πρώτη νίκη, μετά από τρία παιχνίδια (0-2-1), ελπίζει πλέον σε μία καλύτερη συνέχεια, καθώς θεωρείται από τα μεγάλα φαβορί για την άνοδο, από την οποία απέχει επτά πόντους (με παιχνίδι λιγότερο) και τρεις από τα μπαράζ. Αήττητη στις τρεις μέχρι τώρα εξόδους της με ρεκόρ 2-1-0 και τέρματα 4-2. Άξιο αναφοράς ότι παρά τη βαθμολογική της θέση διαθέτει την καλύτερη άμυνα στην κατηγορία με μόλις τέσσερα τέρματα παθητικό. Επέστρεψε από τον δανεισμό του ο πιτσιρικάς Βίντεσγκογκ (ΜΕ).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση για τη Γιάρο 2-1 επί της Κότκα.

Στατιστικό: 5/6 Under 2.5 μετράει η Γιάρο στα τελευταία της παιχνίδια στο πρωτάθλημα.