* Δείτε το παιχνίδι σε Live Stream στον Stoiximan.

* Πρώτη φάση των πλέι οφ ανόδου της Σέριε Β. Μονή αναμέτρηση ανάμεσα στην έκτη Τσεζένα και έβδομη Σπέτσια. Η νικήτρια ομάδα θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας την Τραπάνι στα ημιτελικά της μίνι διοργάνωσης. Αν δεν υπάρξει νικητής μετά το τέλος των 90’ ακολουθεί παράταση. Αν δεν υπάρξει και εκεί νικητής, τότε την πρόκριση παίρνει η ομάδα που τερμάτισε ψηλότερα στη βαθμολογία.

* Σημειώθηκε no-goal στο ένα από τα έξι τελευταία παιχνίδια της Τσεζένα για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα δύο από τα 12 τελευταία παιχνίδια της Τσεζένα με αντίπαλο την Σπέτσια σε όλες τις διοργανώσεις.

* Σημειώθηκε no-goal στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Σπέτσια για το πρωτάθλημα.

ΤΣΕΖΕΝΑ

Στη μάχη των πλέι οφ ανόδου ρίχνονται Τσεζένα και Σπέτσια απόψε στην έδρα της πρώτης. Οι δύο ομάδες διασταυρώνουν τα ξίφη τους για την πρώτη φάση της μίνι διοργάνωσης του πρωταθλήματος. Το συγκρότημα του Ντράγκο πήρε το πλεονέκτημα έδρας καθώς τερμάτισε στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μία πάνω από την αντίπαλό της (+2 βαθμοί), συγκεντρώνοντας συνολικά 68 βαθμούς (19 νίκες, έντεκα ισοπαλίες, 12 ήττες/ 57-37 τα γκολ).

Την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος οι «μπιανκονέρι» επικράτησαν εκτός έδρας με 2-1 της Αβελίνο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 11’ με τον Φαλκό, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν δύο λεπτά αργότερα με τον Αρίνι. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 61’, ο Φαλκό με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Αξίζει να σημειώσουμε πως έξι λεπτά αργότερα ο Πέρικο αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή, αφήνοντας την Τσεζένα με δέκα ποδοσφαιριστές. «Πραγματοποιήσαμε μία πολύ καλή σεζόν. Πλέον στα πλέι οφ ανόδου είναι μία άλλη διοργάνωση, στην οποία θα χρειαστούμε και τη βοήθεια της τύχης για να τα πάμε καλά», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Τσεζένα, η οποία στις 21 συνολικά εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για το πρωτάθλημα σημείωσε 16 νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες (40-12 τα γκολ).

Προηγούμενο ματς: Με τους τρεις βαθμούς της νίκης επέστρεψε από την έδρα της Αβελίνο η Τσεζένα επικρατώντας με 2-1, στο πλαίσιο της 42ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό για στοίχημα: Η Τσεζένα παραμένει αήττητη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

Στοιχημάτισε τώρα στο Τσεζένα – Σπέτσια
Κλικ εδώ

ΣΠΕΤΣΙΑ

Έστω κι αν δυσκολεύτηκε η Σπέτσια κατάφερε να εξασφαλίσει μία θέση στα πλέι οφ ανόδου του πρωταθλήματος, καταλαμβάνοντας την έβδομη με τους 66 βαθμούς που συγκέντρωσε (17 νίκες, 15 ισοπαλίες, δέκα ήττες/ 47-45 τα γκολ). Στην πρώτη φάση της μίνι διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας την Σπέτσια, της οποίας δεν κατάφερε να επικρατήσει στις δύο αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα (βαριά ήττα με 5-1 εκτός έδρας, 1-1 εντός έδρας).

Στις δύο τελευταίες αγωνιστικές που έδωσαν οι «μικροί αετοί» για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν μία ήττα και μία ισοπαλία. Πιο συγκεκριμένα ηττήθηκαν εκτός έδρας από την Κόμο με 4-0, μοιράστηκαν από ένα βαθμό με την Άσκολι (0-0 εντός έδρας). Η τελευταία φορά που κατάφεραν να πανηγυρίσουν το «τρίποντο» ήταν κόντρα στην Μπρέσια (2-1 εντός έδρας) στις 9 Μαΐου.

Στις 21 συνολικά εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν επτά νίκες, οχτώ ισοπαλίες και έξι ήττες (24-31 τα γκολ). «Τα πήγαμε καλά και πήραμε μία θέση για τα πλέι οφ ανόδου, προσπερνώντας πολλά εμπόδια στην πορεία μας, καταφέρνοντας ένα εκπληκτικό “come back” χάρη στην προσήλωση και τη δύναμη μας», υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Σπέτσια, Ντομένικο Ντι Κάρλο. «Πλέον κόντρα στην Τσεζένα έχουμε 120’ για να γράψουμε ιστορία», κατέληξε. Στην αποστολή της Σπέτσια επέστρεψαν οι Νενέ (ΕΠ) και Πόστιγκο (ΑΜ).

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Σπέτσια και Άσκολι στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (0-0), στο πλαίσιο της 42ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε goal-goal στο ένα από τα οχτώ τελευταία παιχνίδια της Σπέτσια για το πρωτάθλημα.