*8η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν πριν λίγες μέρες διπλούς αγώνες για το Κόπα Λιμπερταδόρες με την Βελέζ να αποκλείει την Ρίβερ Πλέιτ.

ΒΕΛΕΖ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Βελέζ έχασε με 2-1 εκτός έδρας από την Κολόν Σάντα Φε, αν και είχε μεγάλη ευκαιρία προς το τέλος να ισοφαρίσει, χάνοντας πέναλτι. Νωρίτερα είχε προηγηθεί με τον Γκόμεζ στο 16’, αλλά ισοφαρίστηκε από τον Γκάρτσες στο 29’ και βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Αμπίγια στο 53’. Και παρόλο που πέντε λεπτά αργότερα απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, δεν το εκμεταλλεύτηκε.

Η Βελέζ ηττήθηκε με 2-1 εκτός έδρας από την Κολόν Σάντα Φε, αν και είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, χάνοντας πέναλτι στα τελευταία λεπτά. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της στα τρία τελευταία παιχνίδια που δεν κερδίζει, ενώ  έχει δύο σερί ήττες στο πρωτάθλημα, έχοντας χάσει και το πιο πρόσφατο παιχνίδι που έχει παίξει στην έδρα της.

Και αυτή είναι από τις ομάδες που βρίσκονται πολύ χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στην 25η θέση του, μόλις στο +1 από την ουραγό, αλλά στην ειδική βαθμολογία για τον υποβιβασμό δεν έχουν θέμα, έχοντας ρίξει μεγαλύτερο βάρος φανερά στο Κόπα Λιμπερταδόρες, εκεί που απέκλεισε τη σημερινή της αντίπαλο.

Μακροχρόνια τραυματίας είναι ο αμυντικός Τζιανέτι.

Βελέζ Σάρσφιλντ Στατιστικά

*Εχει 9/10 under 2,5 στα τελευταία της παιχνίδια, 6/7 στο πρωτάθλημα.

*Εχει 3/4 N/G στα τελευταία παιχνίδια της  4/7 στο πρωτάθλημα.

*Εχει πέντε σερί under 2,5 μαζί με N/G εντός έδρας, 3/3 στο πρωτάθλημα.

ΡΙΒΕΡ ΠΛΕΪΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Ρίβερ Πλέιτ κέρδισε 0-3 εκτός έδρας την Μπαράκας Σεντράλ, ανοίγοντας το σκορ με τον Κάσκο στο 21ο λεπτό, ενώ τα άλλα δύο τα πέτυχε με τον Παλαβετσίνο, στο 66’ και στο 74’, παρόλο που έπαιζε με παίκτη λιγότερο μετά το 69ο λεπτό.

Η Ρίβερ Πλέιτ επέστρεψε στις νίκες, μετά από τέσσερα παιχνίδια στα οποία δεν είχε κερδίσει και είχε και τρεις ήττες, μία εκ των οποίων από τη σημερινή της αντίπαλο στο Κόπα Λιμπερταδόρες, που της κόστισε και την πρόκριση στην επόμενη φάση εκείνου του θεσμού. Τουλάχιστον συνεχίζει στο κύπελλο Αργεντινής, όπου κέρδισε με 0-3 εκτός έδρας την Μπαράκας.

Στο πρωτάθλημα είναι σχετικά χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στην 18η θέση, αλλά ακόμη είναι νωρίς και δεν είναι πολύ μακριά από την κορυφή, ούσα στο -8 από αυτήν.

Τιμωρημένοι είναι ο αμυντικός Μαρτίνες και ο μέσος Αλιέντρο και τραυματίες είναι οι Πέρεζ (MΕ), Ρόχας (AM).