*1η αγωνιστική

*6/7 under 1,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτή την έδρα.

ΒΑΣΚΟ ΝΤΑ ΓΚΑΜΑ

Προηγούμενο ματς: Η Βάσκο Ντα Γκάμα έχασε 1-0 εκτός έδρας από την Νόβο Ιγκουάτσου, με ένα γκολ του Μπιλ στο 75ο λεπτό.

Η αναμονή ενός μηνός λαμβάνει τέλος για την Βάσκο Ντα Γκάμα, αφού τόσος καιρός πέρασε από την ήττα της με 1-0 εκτός έδρας από την Νόβο Ιγκουάτσου για το πολιτειακό πρωτάθλημα, που την άφησε εκτός τελικού.

Τουλάχιστον είχε χρόνο να προετοιμαστεί καλύτερα για το εθνικό πρωτάθλημα, μήπως και τα πάει καλύτερα από πέρυσι, όταν και πάλευε για την παραμονή της ως το τέλος της σεζόν. Γι’ αυτό άλλωστε και δεν είχε κάποια υποχρέωση σε διασυλλογική διοργάνωση της Νοτίου Αμερικής.

Το σίγουρο είναι πώς θα έχει δίπλα της απόψε τους οπαδούς της, καθώς εξαντλήθηκαν τα εισιτήρια του αγώνα. Ίσως βοηθήσουν στην “αντικατάσταση” του καλύτερου παίκτη της ομάδας που είναι τραυματίας, του Γάλλου μέσου Παγιέτ.

Βάσκο Ντα Γκάμα Στατιστικά

*5/8 N/G εντός έδρας

*5/8 under 2,5 εντός έδρας

ΓΚΡΕΜΙΟ

Προηγούμενο ματς: Η Γκρέμιο έχασε 0-2 εντός έδρας από την Ουατσιπάτρο, με δύο γκολ που δέχθηκε στο πρώτο ημίχρονο, από τους Λογιόλα (13’), Μόντες (45’).

Πάνω που στην Γκρέμιο υπήρχε ικανοποίηση για την κατάκτηση ενός ακόμη πολιτειακού πρωταθλήματος, ξεπερνώντας το εμπόδιο της Ζουβεντούδε στον τελικό, ήρθε η εντός έδρας ήττα από την Ουατσιπάτο για το Κόπα Λιμπερταδόρες με 0-2 για να “ταράξει τα νερά”.

Κυρίως, επειδή αυτή η ήττα έρχεται μετά από μία ακόμη στην πρώτη αγωνιστική του ομίλου, πάλι με 2-0, έστω και εκτός έδρας, από τη Δε Στρόνγκεστ. Κάτι που σημαίνει πώς πάρα πολύ δύσκολα θα συνεχίσει η ομάδα πέραν της φάσης των ομίλων στον θεσμό αυτόν.

Με αυτά τα δεδομένα δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια για άσχημο ξεκίνημα και στο εθνικό πρωτάθλημα. Δείχνει να έχει προβλήματα, ειδικά μακριά από το γήπεδό της, έχοντας τρεις ήττες και μία μόλις νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια που έπαιξε εκτός έδρας.