*Δεύτερο ματς για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ με το πρώτο ματς, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Η νικήτρια θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο την νικήτρια του ζευγαριού Απόλλων Λεμεσού – Ντιναμό Μπρεστ.

Στο πρώτο ματς (Φίτεσε – Βασιλεία 0-1): Μετά από ένα μοιρασμένο σε γενικές γραμμές παιχνίδι, η Βασιλεία ήταν αυτή που σκόραρε σχεδόν με τη λήξη του, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Φαν Βολφσβίνκελ και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

ΒΑΣΙΛΕΙΑ (Ελβετία, 22)

Πανηγύρισε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Φίτεσε στο Άρνεμ, κάνοντας έτσι το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης. Χωρίς να είναι εντυπωσιακή, κράτησε το μηδέν στα μετόπισθεν παρά τις ευκαιρίες των Ολλανδών και χτύπησε στις καθυστερήσεις του αγώνα. Είναι κάτι παραπάνω από εμφανές ότι ο Μάρσελ Κόλερ έχει βάλει τη σφραγίδα του στην ομάδας, αφού αυτή με τον Αυστριακό στον πάγκο μετρά 3 σερί νίκες.

Ακολούθησε άλλωστε άλλη μια νίκη στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά εντός έδρας επί της Σιόν με σκορ 3-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν σχεδόν με τη… σέντρα με τον Αγιέτι να βρίσκει δίχτυα στο 1΄ από την ασίστ του Τσούφι και τον Φράι να κάνει το 2-0 στο 28΄ από την ασίστ του Βίντμερ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, μειώνοντας με τον Ουλντρίκις λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους και μετά από ασίστ του Αμπντελαουί, ενώ με τους ίδιους πρωταγωνιστές, έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 56΄. Τελικά η Βασιλεία πήρε τους 3 βαθμούς της νίκης, χάρη σε αυτογκόλ του Αντρέ Λουίς στο 71΄. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι πέρα από τους μακροχρόνιους, αμφίβολος δίνεται ο Σούχι.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 G/G στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 3-2 επί της Σιόν, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του ελβετικού πρωταθλήματος.

Το Βασιλεία – Φίτεσε παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

ΦΙΤΕΣΕ (Ολλανδία, 176)

Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την καλή της έδρα, γνωρίζοντας την ήττα στο φινάλε από την ελβετική ομάδα και μάλιστα δεχόμενη από ένα πρώην δικό της παιδί, τον Ολλανδό φορ Φαν Βολφσβίνκελ στο φινάλε. Καλείται πλέον να κυνηγήσει τη νίκη – ανατροπή στο «Σεντ Γιάκομπς», αν θέλει να έχει συνέχεια φέτος στην Ευρώπη.

Άλλωστε το ξεκίνημα της στο νέο πρωτάθλημα ήταν εντυπωσιακό, αφού διέσυρε εντός έδρας και με σκορ 5-1 την Γκρόνινγκεν. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι από το ξεκίνημα και προηγήθηκαν με τον Λίνσεν στο 22΄ και μετά από ασίστ του Καραφάεφ. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια στο 38΄ με τον Ντόαν και μετά από ασίστ του Φαν  Βέιρτ, αλλά λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους ο Μπέρο από την ασίστ του Μπέτνερ, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Φίτεσε. Στο 62΄ ο Μπίρενς έκανε το 3-1 και λίγα λεπτά αργότερα ο Κλαρκ-Σάλτερ, από την ασίστ του Μπίρενς, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μάταβζ στο 71΄, καθώς από την ασίστ του Μπέρο, διαμόρφωσε και το τελικό 5-1. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα απουσιών.

Στατιστικό: Εντός έδρας νίκη με σκορ 5-1 επί της Γκρόνινγκεν, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Προηγούμενο ματς: Μετρά 5/6 over στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.