6η αγωνιστική

*Goal/Goal τα 5/6 συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΒΑΡΜΠΕΡΓΚΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Κάλμαρ, για το πρωτάθλημα.

Δεν έχει γευτεί ακόμη τη χαρά της νίκης η Βάρμπεργκς. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιόακιμ Πέρσον υποδέχθηκε την Κάλμαρ, με την οποία και αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα. Αδικείται από το τελικό 0-0, καθώς είχε πολύ περισσότερες ευκαιρίες από την αντίπαλο της και δεν απειλήθηκε, ενώ ούτε η ίδια ήταν εύστοχη για να πάρει κάτι παραπάνω. Αυτή ήταν και η τέταρτη ισοπαλία στα πέντε πρώτα παιχνίδια της σεζόν, έχοντας και μια ήττα 2-0 στην έδρα της Χάμαρμπι. Συμπλήρωσε κάρτες ο Βραζιλιάνος μέσος Έλιτον Τζούνιορ.

Βάρμπεργκς Στατιστικά

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα πέντε τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΜΑΛΜΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-2 επί της Χάμαρμπι, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων από το ημίχρονο με τους Βέκια (15′) και Τελίν (36′, 43′), δέχθηκε τη μείωση στο 58′ και ένα λεπτό αργότερα βρήκε και πάλι δίχτυα με τον Τελίν. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και πάλι στο 73ο λεπτό, για το τελικό αποτέλεσμα.

Από την πέμπτη διαδοχική της νίκη προέρχεται στο πρωτάθλημα η Μάλμε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένρικ Ρίντστρεμ υποδέχθηκε τη Χάμαρμπι, της οποίας και επικράτησε με 4-2. Εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν και πήρε σαφές προβάδισμα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, στην πορεία κατέβασε ταχύτητα, αλλά είχε τον έλεγχο, παρότι δέχθηκε δυο φορές τη μείωση του σκορ. Έκανε έτσι το 5×5, μετά και από εκείνες κόντρα Κάλμαρ (1-0 εντός), Μπρομαποϊκάρνα (1-2 εκτός), Γκέτεμποργκ (0-1 εκτός) και Νόρκεπινγκ (3-0 εντός). Αμφίβολος και πάλι ο Άντον Τίνερχολμ, γνώριμα τα υπόλοιπα αγωνιστικά προβλήματα.