24η Αγωνιστική

* No Goal & Under 2.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Αργεντινής

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΤΟΥΚΟΥΜΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Ουρακάν. Ο Εστιγκαρίμπια πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 66ο λεπτό.

Θετικό το ντεμπούτο των Όρσι-Γκόμες στον πάγκο της “ντεκάνο”, την Πέμπτη στο Μπουένος Άιρες έβγαλε κομβικό για την ψυχολογία και τη βαθμολογία του συλλόγου.

Εντελώς πλασματικό το σκορ στο “Ντούκο”, όπου η Ατλέτικο ουσιαστικά δεν έβγαλε ευκαιρία. Βρήκε ένα γκολ από το πουθενά με μία απίθανη κεφαλιά από το ύψος της μεγάλης περιοχής και είχε σύμμαχο την τύχη για να κρατήσει το μηδέν. Κορυφαίος του αγώνα ο κίπερ Μαρτσιόρι, αρωγός και το δοκάρι του.

“Έχουμε πολλά πράγματα να διορθώσουμε για να παρουσιαστούμε όπως θέλουμε, αλλά χρειαζόμαστε αρκετές ώρες προπονήσεων. Πρέπει να βρούμε ισορροπία, προσπαθήσαμε να αλλάξουμε λίγα πράγματα, αφού δεν υπάρχει ο χρόνος.” δήλωσε το προπονητικό δίδυμο.

Ξεπέρασε τον τραυματισμό του, επέστρεψε στην αποστολή ο Μενέντες (φορ) και ουσιαστικά άδειασε το απουσιολόγιο.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΤΟΥΚΟΥΜΑΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 1.5 τα 4/7 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 6/8 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΧΙΜΝΑΣΙΑ ΛΑ ΠΛΑΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ιντεπεντιέντε. Ο Μαρτίνες (54’) άνοιξε το σκορ για την Ιντεπεντιέντε, αλλά ο Ντομίνγκες ισοφάρισε για τη Χιμνάσια στο 90+5’, ενώ δευτερόλεπτα αποβλήθηκε συμπαίκτης του.

3η διαδοχική ισοπαλία για την “λόμπο” στην LPF, σε δεύτερο σερί εντός έδρας παιχνίδι βρίσκει γκολ αργά, επιβεβαιώνοντας το μαχητικό στυλ με τον Ρομέρο στον πάγκο.

Ισορροπημένο και άχρωμο το πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Ιντεπεντιέντε, η οποία χτύπησε στο ξεκίνημα της επανάληψης με γρήγορη αντεπίθεση για το 0-1. Κινδύνευσε ξανά στις μεταβάσεις η Χιμνάσια, αλλά στα τελευταία λεπτά άσκησε έντονη πίεση. Ξόδεψε σημαντικές ευκαιρίες πριν ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις με παίκτη λιγότερο!

Μεγάλωσε το απουσιολόγιο του κόουτς Ρομέρο για το ταξίδι στο Τουκουμάν, νέα προβλήματα αυτά των Κολάσο (αρ. μπακ), Στέιμπατς (μέσος), Τόρες (εξτρέμ).