* 17η αγωνιστική.

* Αήττητη και χωρίς να δεχτεί γκολ στα 3 τελευταία μεταξύ τους η Μπουκαραμάνγκα.

* Δεν υπάρχει διπλό στις αναμετρήσεις τους εντός δεκαετίας, στις 7 πιο πρόσφατες 1 έληξε ισόπαλη.

ΜΠΟΥΚΑΡΑΜΑΝΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός από την Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν με 1-0 από το πέναλτι του Τζον Βάσκες στο 67’.

Παρέδωσε το αήττητο σερί της στην Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν σε ένα παιχνίδι που φάνηκε πως δεν είχε το κίνητρο να αγωνιστεί όπως στα προηγούμενα. Παρά το γεγονός αυτό, χρειάστηκε ένα πέναλτι για να λυγίσει, η αντίπαλος ωστόσο είχε σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει και σε κανονική ροή αγώνα.

Έχει εξασφαλισμένη τη θέση στα πλέι οφ και τώρα δίνει μια μάχη δευτερεύουσας σημασίας με την Τολίμα για την πρώτη θέση. Σε αυτή τη μάχη, η Τολίμα, έχοντας ματς περισσότερο έχει πάρει κεφάλι, βρίσκεται στο +3, αν θέλει να μείνει ζωντανή, θα πρέπει να νικήσει την Μπογιακά Τσικό, η οποία είναι η χειρότερη ομάδα στην κατηγορία, όσον αφορά τα εκτός έδρας.

Τραυματίας ο πρώτος γκολκίπερ Κιντάνα, τιμωρημένος ο στόπερ Ενάο.

Μπουκαραμάνγκα Στατιστικά

* Στα 8 τελευταία μετράει 6 over 2,5, τα 4 με G/G.

* Πέτυχε πρώτη γκολ και είχε προβάδισμα στο ημίχρονο στα 6/8 τελευταία, τα κέρδισε όλα.

ΜΠΟΓΙΑΚΑ ΤΣΙΚΟ

Προηγούμενο ματς: Έχασε το κλάσικο της Τούνχα από την Πατριότας με 1-2 στην κοινή του έδρα, στο “Ιντεπεντένσια”. Προηγήθηκε με τον Πένια (17’), ισοφαρίστηκε από τον ντε λας Σάλας με πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, δέχτηκε δεύτερο από τον Ρίβας στο 80’.

Μεγάλη αποτυχία στο κλάσικο, απέναντι στην Πατριότας, από την οποία θέλει να διατηρήσει τη διαφορά στο μέσο όρο στην ειδική βαθμολογία. Δεν το έδειξε στον αγωνιστικό χώρο, έβγαλε μεγάλη επιπολαιότητα βγαίνοντας μπροστά μετά το 1-1 και μένοντας εκτεθειμένη στην άμυνα.

Θα προσπαθήσει να το διορθώσει όσο γίνεται, παίρνοντας κάτι από την Μπουκαραμάνγκα. Το άσχημο για εκείνη είναι ότι εκτός έδρας φαίνεται να χάνει όλη την αυτοπεποίθησή της, είναι η χειρότερη στην κατηγορία εκτός έδρας και φέτος, διαχρονικά μακριά από το υψόμετρο δεν καταφέρνει τίποτα.