5η αγωνιστική των ομίλων

*Η τελευταία φορά που η Ατλέτικο Μαδρίτης ηττήθηκε εντός έδρας από ιταλική ομάδα, ήταν τον Απρίλιο του 1999 με 1-3 από την Πάρμα, για το κύπελλο UEFA. Έκτοτε, παραμένει αήττητη σε επτα παιχνίδια, με έξι νίκες και μια ισοπαλία και συντελεστή τερμάτων 16-3.

*Η Μίλαν ηττήθηκε και στα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια κόντρα σε ισπανικές ομάδες, για το Τσάμπιονς Λιγκ. Η πιο πρόσφατη ήταν το Μάρτιο του 2014, με 4-1 και πάλι κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης.

*Μόλις μια νίκη έχει πανηγυρίσει η Μίλαν στα τελευταία 16 παιχνίδια που έχει δώσει κόντρα σε ισπανικές ομάδες, στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, μετρώντας ακόμη έξι ισοπαλίες και εννέα ήττες.

*Στον πρώτο γύρο: Μίλαν – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Συνεχίζει να μην πείθει με την εικόνα της η ομάδα του Σιμεόνε, δυσκολεύτηκε πολύ το Σάββατο στο εντός έδρας παιχνίδι με την Οσασούνα. Δεν είχε ιδέες στο δημιουργικό κομμάτι, βρήκε τη λύση στο τέλος από στημένη φάση. Επιστροφή στις νίκες για την περσινή πρωταθλήτρια, είχε προηγηθεί η κατάρρευση στο Μεστάγια, όπου το 1-3 έγινε 3-3 στις καθυστερήσεις από τη Βαλένθια. 4η είναι πλέον στη La Liga, στο -4 από τη Ρεάλ.

Όσον αφορά το Champions League, όλα δείχνουν ότι θα παίξει “τελικό” πρόκρισης για τους “16” στο Ντραγκάο σε δύο εβδομάδες, τα σημερινά παιχνίδια του ομίλου θα κρίνουν τι θα ζητά στην έδρα της Πόρτο στις 7 Δεκεμβρίου. Δικαίως ηττήθηκε και στα δύο παιχνίδια με τη Λίβερπουλ, στο πιο πρόσφατο στο Άνφιλντ γλίτωσε από διασυρμό με το σκορ στο 2-0 από το 21’ και με 10 παίκτες από το 36’, λόγω της αποβολής του Φελίπε, ο οποίος είναι τιμωρημένος απόψε. Διαθέσιμος ο Γκριεσμάν, η τιμωρία του μειώθηκε σε μία αγωνιστική.

Αλλάζει το σύστημα ο Σιμεόνε, τα ρεπορτάζ κάνουν λόγο για τριάδα στην άμυνα, τους Καράσκο και Γιορέντε να παίρνουν τις πλευρές και τους Σουάρες, Γκριεσμάν στην επίθεση.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Οσασούνα. Πρώτη καλή φάση για την Ατλέτικο στο 20’ με τον Γκριεσμάν. Στο 35’ ο Όμπλακ έκανε επέμβαση σε δυνατό σουτ. Αργός ρυθμός και ελάχιστες φάσεις στο δεύτερο μέρος, ο Καρασκό απείλησε στο 81’ με ατομική προσπάθεια. Η λύση για την Ατλέτικο ήρθε στο 87’ με κεφαλιά του Φελίπε από κόρνερ. Ο Όμπλακ κράτησε το 1-0 στο 91’ με σπουδαια απόκρουση. Στην τελευταία φάση του αγώνα και με τον κίπερ της Οσασούνα ψηλά για το κόρνερ, ο Καρασκό έστειλε την μπάλα στο δοκάρι λίγο κάτω από τη σέντρα.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια τη. (δες το στο Pamestoixima.gr)

* Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΙΛΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Αναποτελεσματική στη Φλωρεντία το Σάββατο η Μίλαν, πλήρωσε τα ατομικά λάθη και τις αρκετές χαμένες ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου και ηττήθηκε από τη Φιορεντίνα με 4-3. Μικρή η ζημιά για την ομάδα του Πιόλι, διατηρήθηκε στην κορυφή, ισόβαθμη με τη Νάπολι, η οποία έχασε μία μέρα αργότερα στο Μιλάνο από την Ίντερ.

Στο Champions League πλέον κυνηγά ένα μίνι θαύμα για να προκριθεί στους “16”. Χρειάζεται το 2/2 και να μην πάρει πάνω από 1 πόντο ως το τέλος του ομίλου η Πόρτο. Ήταν τυχερή η Μίλαν στο πρόσφατο μεταξύ τους παιχνίδι στο Σαν Σίρο (03/11), οι Πορτογάλοι άξιζαν τη νίκη. Δεν μπήκε καθόλου καλά στο ματς η ιταλική ομάδα, δέχθηκε γκολ στο 6’ και την έσωσε ο Ταταρουσάνου στο πρώτο ημίχρονο. Ισοφάρισε με τυχερό αυτογκόλ και είχε μεγάλα κενά στο transition.

Με την Ατλέτικο στο πρώτο ματς του Σεπτεμβρίου πλήρωσε την αποβολή του Κεσί στο μισάωρο, δέχθηκε την ανατροπή από το 84’ και μετά.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-3 από τη Φιορεντίνα. Από τραγικό λάθος του Ταταρουσάνου προηγήθηκε στο 15’ η Φιορεντίνα με τον Ντάνκαν. Η συνέχεια του ημιχρόνου άνηκε στη Μίλαν, η οποία αύξανε την πίεση με την πάροδο των λεπτών και έφτανε συχνά σε ευκαιρίες. Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Σαπονάρα έκανε το 2-0 με καταπληκτικό σουτ στο 45+1’. Η Μίλαν είχε την πρωτοβουλία και στο δεύτερο μέρος, αλλά ο Βλάχοβιτς έκανε το 3-0 στο 60’. Άμεση η αντίδραση των “ροσσονέρι”, μείωσαν σε 3-2 μέχρι το 67’ με δύο γκολ του Ζλάταν, αλλά το 4-2 του Βλάχοβιτς στο 85’, “τέλειωσε” το ματς. Στις καθυστερήσεις διαμορφώθηκε το τελικό σκορ με αυτογκόλ των “βιόλα”.