*15η αγωνιστική

*Under 2,5 στα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΣΚΟΛΙ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός) με τη Σουντιρόλ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές με Τσιτσιρέτι (1′) και Καλιγκαρά (65′), απάντησαν ισάριθμες Καζιράγκι (57′ πεν.) και Ρόβερ (84′).

Ήταν αποτελεσματική όσες φορές βρέθηκε με αξιώσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία, προηγήθηκε δύο φορές της Σουντιρόλ και δέχτηκε ισχυρή πίεση σε ολόκληρη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Θετικό χαρακτηρίζεται το τελικό αποτέλεσμα (2-2) στο “Druso” για την Άσκολι που συνεχίζει να πιέζει για μία θέση στα πλέι οφ ανόδου.

Στις έξι τελευταίες αγωνιστικές γνώρισε μόλις μία ήττα από την πρωτοπόρο Φροζινόνε (1-0 εντός): Στις υπόλοιπες σημείωσε τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες. Εντός έδρας έχει απολογισμό 1-2-3 σε έξι αγωνιστικές, στις πέντε από τις οποίες δέχτηκε γκολ. Διαθέσιμος για τη σημερινή αναμέτρηση είναι οι Γκοντό και Φαλάσκο, όχι όμως οι Κουαράντα και Μπάουμαν. Εξέτισε ο Κολοκόλο.

ΑΣΚΟΛΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 γκολ στα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

ΚΟΜΟ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Μπάρι. Ο Τσέρι με πέναλτι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Η απάντηση ήρθε από τον Μπότα με τον ίδιο τρόπο στο 90′.

Πλήρωσε τις αρκετές χαμένες ευκαιρίες σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, χαρίζοντας ένα ανόητο πέναλτι λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′ στην Μπάρι. Ο λόγος για την Κόμο που πέταξε άλλους δύο βαθμούς στο “Giuseppe Sinigaglia” την προηγούμενη βδομάδα. Ήταν η δεύτερη σερί ισοπαλία με το ίδιο σκορ (1-1), παραμένει αήττητη σε τρεις αγωνιστικές παραμένοντας στην επικίνδυνη ζώνη της κατάταξης.

Μακριά από το σπίτι της η Κόμο συγκέντρωσε μόλις δύο βαθμούς σε έξι αγωνιστικές (5-14 τα γκολ). Αγνοεί το “τρίποντο” σε τρεις επισκέψεις στην έδρα της Άσκολι (0-1-2): Δεν κατάφερε να σκοράρει στις δύο. “Χρειαζόμαστε τους βαθμούς, ωστόσο με ενδιαφέρει και η απόδοση των ποδοσφαιριστών μου”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής Λόνγκο. Εκτός αποστολής τέθηκε ο Φάμπρεγκας, κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τους Παριτζίνι και Σάγια.