2η Αγωνιστική

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Αήττητη η Αρούκα σε 10 παιχνίδια (6-4-0) απέναντι στην Ζιλ Βισέντε

ΑΡΟΥΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-0) από την Μπενφίκα. Ο Ζιλμπέτο άνοιξε το σκορ το 8ο λεπτό, ο Ράφα Σίλβα έκανε το 2-0 στο 42, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Αρούκα έμεινε με 10 παίκτες και δευτερόλεπτα αργότερα ο Φερνάντες έγραψε το 3-0. Στο 86’ ο Ράφα Σίλβα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Δύσκολο το ξεκίνημα της σεζόν για την Αρούκα που θα παλέψει για την παραμονή της στην κατηγορία, δεν είχε μεγάλη τύχη στο “Ντα Λουζ” απέναντι στην “καυτή” Μπενφικά, το πολύ γρήγορο γκολ της έκανε ακόμη πιο δύσκολη τη ζωή.

Δεν κατάφερε να περιορίσει την επιθετικότητα των “αετών”, με το παιχνίδι να κρίνεται ουσιαστικά στο τελευταίο πεντάλεπτο (συν τις καθυστερήσεις) του ημιχρόνου, όταν δέχθηκε δύο γκολ και αποβολή.

Με τρία νέα πρόσωπα η αρχική 11αδα του Εβαντζελίστα, ο φορ Μουχίκα, ο στόπερ Οπόκου και ο κίπερ Αρουαμπαρένα ξεκίνησαν, ενώ από τον πάγκο ήρθαν οι νεοφερμένοι Σορό (χαφ), Μιλοβάνοφ (δεξί μπακ) και Φερνάντες (στόπερ).

“Ήταν ένα πολύ δυνατό τεστ για εμάς από πολύ νωρίς, δεν υπήρχε καλύτερο δείγμα για τους νέους παίκτες να καταλάβουν την ποιότητα και τη δυσκολία του πρωταθλήματος.” δήλωσε ο κόουτς Εβαντζελίστα, ενώ δεν παρέλειψε να γκρινιάξει για την αποβολή του Κουαρέσμα.

Τιμωρημένος λοιπόν ο αμυντικός Κουαρέσμα, τραυματίες οι στόπερ Βελάσκες και Γκάλοβιτς, εκτός και ο χαφ Μορέιρα, ενώ αμφίβολη είναι η διαθεσιμότητα του χαφ Σιμάο.

ΑΡΟΥΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα τέσσερα τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΖΙΛ ΒΙΣΕΝΤΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-0) επί της Ρίγα. Με αυτογκόλ έγινε το 1-0 στο 16ο λεπτό, ο Βιγιόδρες έκανε το 2-0, ο Ναβάρο πέτυχε το τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και ο ίδιος (με πέναλτι) διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 76’.

Η πρώτη ευρωπαϊκή πρόκληση στην ιστορία της Ζιλ Βισέντε ξεπεράστηκε με επιτυχία και καλή εμφάνιση στην ρεβάνς της Πέμπτης στο Μπαρσέλος, μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα στη Λετονία.

Από επικίνδυνο χτύπημα κόρνερ έγινε το 1-0, για απευθείας γκολ πήγαινε από τη γωνία ο Φουτζιμότο. Τα ποιοτικά του διαπιστευτήρια κατέθεσε στο 2-0 ο νεοφερμένος εξτρέμ Βιγιόδρες, ενώ ο περσινός αρχισκόρερ της ομάδας, Ναβάρο εκμεταλλεύτηκε τραγικό γύρισμα αμυντικού για το τρίτο γκολ που τέλειωσε οριστικά την υπόθεση πρόκριση.

“Είμαστε χαρούμενοι για τα γκολ και την πρόκριση, αλλά δεν κάναμε ένα ολοκληρωμένο παιχνίδι. Το τελικό αποτέλεσμα δεν λέει την αλήθεια για το ματς, παραμένω προσγειωμένος. Υπάρχουν παίκτες με στρες και μπόλικη αδρεναλίνη και αυτό θα πρέπει να δουλευτεί”, δήλωσε ο κόουτς Βιέιρα, που ανέλαβε το καλοκαίρι.

Ανεβαίνει κατακόρυφα ο βαθμός δυσκολίας πλέον στα playoffs του Conference League, την Πέμπτη παίζει στην έδρα της Άλκμααρ! Ενδεχομένως να προβεί σε rotation σήμερα ο Βιέιρα.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, στην πρεμιέρα επικρατησε της Πάσος Φερέιρα με 1-0, σε ένα γενικά ισορροπημένο παιχνίδι, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, το οποίο κρίθηκε στο 85’, με το γκολ της να προέρχεται από τραγικό λάθος του αντίπαλου κίπερ.

Συνεχίζεται το μεταγραφικό μπαράζ, έκανε δικό της και τον Ισπανό αριστερό μπακ Μαρίν από τη Γρανάδα, ο οποίος πέρσι ήταν αναντικατάστατος στη Φαμαλικάο.

Σταθερά τραυματίας από την περασμένη σεζόν ο επιθετικός Μουρίλο, εκτός και ο νεοφερμένος κίπερ Κρίτσιουκ.