ΑΡΜΠΡΟΟΥΘ - ΝΤΑΝΦΕΡΜΛΙΝ ΑΘΛ. Προγνωστικά

*Νοκ άουτ αναμέτρηση για την φάση των «16» του Τσάλεντζ Καπ της Σκοτίας. Όποια ομάδα κερδίσει προκρίνεται στην επόμενη φάση, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστούν και πέναλτι.

*H Αρμπρόουθ έχει τέσσερις σερί νίκες απέναντι στην Ντανφέρμλιν

ΑΡΜΠΡΟΟΥΘ (Τσάμπιονσιπ)

Προηγούμενο ματς: H Αρμπρόουθ έφερε 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Μόρτον, σε έναν γενικώς ισορροπημένο αγώνα, όπου ισοφάρισε με τον Γκολντ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, στο 47’, έχοντας βρεθεί πίσω στο σκορ από τέρμα του ΜακΓκράταν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Η Αρμπρόουθ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Μόρτον, με το τεχνικό τιμ της ομάδας να δηλώνει ικανοποιημένο από τον βαθμό και να χαρακτηρίζει δίκαιο το αποτέλεσμα, αν και ξεκαθαρίστηκε πώς μπορούν να παίξουν και πολύ καλύτερα οι παίκτες τους! Τουλάχιστον απέφυγαν την ήττα απέναντι σε μία από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες της κατηγορίας τους. Και αυτή ήταν η τρίτη της ισοπαλία, έχοντας από μία νίκη και ήττα, στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις της.

Συνεχίζει να είναι αρκετά χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα της κατηγορίας της, στην ένατη θέση, που οδηγεί σε πλέι οφς παραμονής. Και μάλιστα είναι στο -5 από μία θέση παραμονής, ενώ είναι σε απόσταση βολής, στο +2, από την τελευταία θέση που οδηγεί απευθείας στον υποβιβασμό.

Στο τελευταίο παιχνίδι χτύπησε ο μέσος Μπιτσιντού με τη συμμετοχή του απόψε αμφίβολη.

ΝΤΑΝΦΕΡΜΛΙΝ (Λιγκ 1)

Προηγούμενο ματς: Η Ντανφέρμλιν έφερε 1-1 εντός έδρας με την Κουίν οφ Σάουθ σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, όπου ισοφάρισε με τον Τοντόροφ στο 67’ το τέρμα που δέχθηκε από τον Πάτον στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Ντανφέρμλιν παρέμεινε αήττητη για έβδομο σερί αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει έκτη νίκη και τέταρτη συνεχόμενη, μένοντας στο 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Κουίν οφ Σάουθ, αν και η εμφάνιση της δεν ήταν τέτοια που να αξίζει κάτι περισσότερο. Και μακριά από την έδρα της έχει χάσει φέτος μόνο από τις Ρος Κάουντι (στο Λιγκ Καπ) και Μοντρόουζ (στο πρωτάθλημα) με έξι νίκες σε εννιά αγώνες.

Διατηρείται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, έχοντας πάντα την καλύτερη άμυνα, αν και η απόσταση της από την δεύτερη θέση που δεν εξασφαλίζει απευθείας άνοδο μειώθηκε στο +5, αλλά παραμένει στο +9 από την 5η θέση που δεν οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο.

Παραμένουν εκτός οι επιθετικοί Ο’ Χάρα, ΜακΚαν και ο μέσος Ντόρανς που δεν έχει παίξει ακόμη φέτος.