*Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί στο «Δημοτικό Στάδιο Πολυκάστρου» στο Κιλκίς, αφού αυτή χρησιμοποιεί ο Απόλλων Πόντου για έδρα του.

*6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*Μόλις μία ισοπαλία στα οκτώ τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (3-1-4).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ

Προηγούμενο ματς: Δεν κατάφερε να δείξει το παραμικρό απέναντι στην Νίκη Βόλου εκτός έδρας και υπέστη δίκαιη ήττα με το σχετικά βαρύ 3-0 την περασμένη αγωνιστική. Δέχτηκε πολύ νωρίς το πρώτο γκολ (10′) και θα μπορούσε κάλλιστα να δεχτεί και άλλο μέχρι το 38′, όταν και έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής. Κάπου εκεί όλα τελείωσαν άδοξα, δέχτηκε άμεσα το 2-0 και στις αρχές της επανάληψης διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Έχει κερδίσει μόνο τον αδύναμο Ηρακλή Λάρισας και μέχρι στιγμής δεν μπορεί να βρει τον εαυτό του ο Απόλλων Πόντου, ο οποίος μετρά τρεις ήττες στα τέσσερα πρώτα ματς για το πρωτάθλημα. Ακολουθούν δύο κρίσιμα παιχνίδια απέναντι σε ομάδες που έχουν παραπλήσιους στόχους. Τιμωρημένος ο Μαλουμαντσοκό, τραυματίστηκε στο προηγούμενο και θα απουσιάσει ο Λαμπίρης.

Απόλλων Πόντου Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με N/G

*3/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια του έληξαν με Over 2,5

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ

Προηγούμενο ματς: ‘Εδωσε φιλικό την περασμένη Πέμπτη απέναντι στην Πρίστινα (Κόσοβο) και γνώρισε ήττα με 2-0. Δέχτηκε δύο γρήγορα γκολ (9′, 19’) και δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός μέχρι το φινάλε.

Η ομάδα της Λάρισας είναι γνωστό ότι ταλαιπωρείται από πολλά προβλήματα, τόσο αγωνιστικά όσο και διοικητικά, ενδεικτικό ότι έχει ξεκινήσει το πρωτάθλημα με -9. Ωστόσο, κατάφερε να σημειώσει δύο σπουδαίες νίκες στα πρώτα τέσσερα ματς και να σβήσει σχεδόν την διαφορά αυτή. Στο παιχνίδι της περασμένης αγωνιστικής, δεν μπόρεσε να κοντράρει την συμπολίτισσα ΑΕΛ και γνώρισε καθαρή εντός έδρας ήττα με 0-2, δεχόμενος ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Γεμάτιο το απουσιολόγιο του Βαγγέλη Μόρα, σε ένα ρόστερ έτσι και αλλιώς περιορισμένο σε επιλογές και ποιότητα. Για τρίτο τιμωρημένος ο Χατζής, παραμένουν εκτός οι τραυματίες Νούσιος και Ζιάκας, τραυματίστηκαν την περασμένη εβδομάδα οι Γκαρσία και Αυλωνίτης, ενώ έχει μείνει πίσω σε φυσική κατάσταση ο Φουρκιώτης.